Вагітність

Гігієна вагітної жінки

Якщо все-таки так трапилося, що взаємне кохання (чи закоханість) партнерів призвело до того, що в жінки припиня­лася менструація, стати набухати грудні залози, з’явилися нудо­та і сонливість, насамперед необхідно звернутися до лікаря, що встановіть вагітність і буде надалі стежити за її протіканням.

«Несподівана» вагітність — результат недбалого ставлення обох партнерів. Ніякі сльози не розчинять зародок любові. У такі моменти жінка повинна тверезо оцінити себе і своє май­бутнє. Аборт, по-перше, уб’є організм дитини, який формуєть­ся в лоні матері, по-друге, усім відомі наслідки цієї операції — бездітність, виникнення в майбутньому безлічі проблем із сечостатевою системою.

Щоб народити здорову дитину, жінка-мати сама повинна бути здоровою. Звідси з’являється необхідність дотримання цілого ряду гігієнічних правил не тільки самою жінкою — майбутньою матір’ю, але і людьми, що її оточують (членами сім’ї), їхнє уваж­не ставлення, дбайливість мають велике значення для зміцнен­ня здоров’я вагітної.

Вагітна жінка не повинна перевтомлюватися, сильно хвилю­ватися, інтенсивно займатися спортом, носити взуття на висо­ких підборах, вживати в їжу гострі приправи й копченості. У неї повинне бути повноцінне, але не надмірне харчування. У другу половину вагітності їй слід дотримуватися безсольової дієти. Не можна приймати ніяких ліків без призначення лікаря; необхідно вести досить активний спосіб життя — рухатися, гуляти на свіжо­му повітрі, займатися неважкою фізичною працею.

Дуже важливий емоційний стан жінки під час вагітності. На­самперед, вона повинна бути спокійна і впевнена в завтрашньо­му дні й у майбутньому своєї дитини. Увага, турбота і розуміння з боку батька дитини та близького оточення впливають на пси­хічний розвиток дитини.

Ні за яких обставин вагітна жінка не повинна вживати тютюн і алкоголь. Вагітні жінки, які палять, частіше народжують недо­ношених дітей. Вживання вагітною жінкою алкоголю в багато разів збільшує ймовірність народження дитини з різними каліц­твами. Трапляється, що в непитущих батьків народжуються діти з різними вадами. При з’ясуванні причин виявляється, що в момент зачаття вони знаходилися в стані леткого сп’яніння, тому що було свято, весілля, день народження тощо. Кожний повинен знати, що алкоголь дуже швидко проникає в кров, без яких-небудь труднощів поширюється по всьому організму, впливає на яйцеклітину чи сперматозоїди.

Вагітна жінка повинна знати, що формування різних органів, мозку і кістяка майбутнього організму протікає протягом усього терміну вагітності. Наприклад, серце, мозок і кістяк починають формуватися з третього тижня вагітності, а репродуктивні орга­ни — з восьмого.

На неправильний розвиток зародка може вплинути радіація, що виявляється в різних каліцтвах кістяка, розумовій відсталості дитини й ін. Різні вірусні захворювання протягом першої трети­ни вагітності, особливо краснуха, призводять до народження глухих дітей, дітей із уродженими хворобами серця. Жінки, вагітність яких припала на зимовий період, повинні остерігати­ся людних місць, де легко заразитися грипом, тому що прийом антибіотиків, які допомагають подолати хворобу, може також негативно вплинути на формування організму дитини.

У період вагітності відбуваються фізіологічні зміни в усіх органах і системах, спрямовані на створення сприятливих умов для розвитку внутрішньоутробного плода. Проте порушення правил гігієни і харчування, надмірне фізичне і психоемоційне напруження можуть зумовити розлад фізіологічних процесів і призвести до виникнення ускладнень вагітності. Тому вже з перших днів режим вагітної має деякі особливості.

Загальний режим при сприятливому перебігові вагітності в ранні строки не потребує особливих змін. Здорові вагітні виконують свою звичну роботу. Проте їх звільнюють від нічних змін, важкої фізичної роботи, а також від роботи, пов’язаної зі шкідливими умовами виробництва (вібрація, перебування на висоті, високі температури тощо). Усім вагітним залежно від строку вагітності рекомендують виконувати комплекс фізичних вправ, які діють на судинний і м’язовий тонус, що сприяє нормальному перебігу вагітності і пологів.

Для вагітних дуже важливим є добрий сон, тривалість якого має становити не менше як 8 год на добу.

Слід пам’ятати, що статеві зносини не рекомендуються при погрозі переривання вагітності.

Під час вагітності не можна вживати алкоголь і тютюн, оскільки вони негативно впливають на плід.

Вагітна має уникати контакту з хворими на гострі інфекційні захворювання, бо це може спричинити внутрішньоутробне інфікування плода, а іноді і його загибель.

Особливу увагу слід звертати на догляд за шкірою, яка виконує захисну роль, дихальну і видільну функції. Крім того, шкіра бере участь у терморегуляції. Тому вагітна повинна щодня митися теплою водою з милом, краще під душем. Необхідно тримати в чистоті зовнішні статеві органи.

З перших днів відвідання консультації визначають стан молочних залоз. Важливе значення має профілактика тріщин сосків та маститу. Рекомендується приймати перед сном повітряні ванни протягом 10-15 хв. При плоских і втягнутих сосках необхідно проводити масаж навколо соска, легенько відтягуючи його.

Одяг вагітної має бути зручним, не повинен стискувати грудну клітку і живіт. Найкращими є вироби із бавовняних тканин, які треба часто міняти. Бюстгальтери (краще бавовняні) не повинні здавлювати грудну клітку. Щоб запобігти застійним явищам, молочні залози мають перебувати в піднятому положенні.

Не можна носити одяг з тугими резинками на поясі. У другій половині вагітності рекомендується носити спеціальний бандаж, особливо тим, хто багато разів народжував, а також при розходженні прямих м’язів живота, при відвислому животі. Взуття має бути зручним, на низькому або невисокому підборі.

Особливу увагу слід приділяти раціональному харчуванню під час вагітності, бо в цей період відбувається перебудова обмінних процесів, спрямованих на створення відповідних умов для плода, що розвивається, і підготовку до майбутніх пологів. Раціональне харчування поряд з іншими факторами є однією з умов сприятливого перебігу і закінчення вагітності і пологів, нормального розвитку плода і новонародженого. В ранні строки і протягом першої половини вагітності енергетична цінність раціону для жінок з середньою масою тіла має становити 2400-2700 ккал. Проте, складаючи раціон харчування вагітної, треба зважати на характер її трудової діяльності і враховувати здійснювані енерговитрати. У другій половині вагітності, оскільки збільшується маса плода і настають зміни в усьому організмі, енергетичну цінність раціону слід збільшити до 2800-3000 ккал на добу. Раціон харчування можна вважати повноцінним, якщо в ньому враховано співвідношення білків, жирів і вуглеводів при достатній кількості вітамінів і мікроемелеитів. У І триместрі вагітності харчовий раціон не зазнає особливих змін. Проте їжа має бути різноманітною і містити потрібну кількість необхідних живильних речовин. Організм вагітної потребує великої кількості білків. Повноцінні білки містяться в молоці, кисляку, сирі, м’ясі, рибі. У цих продуктах є необхідні амінокислоти. З рослинних продуктів рекомендують квасолю, горох, вівсяну і гречану крупи, їжу слід приймати 3-4 рази на день.

У другій половині вагітності жінки повинні уникати вживання екстрактивних речовин (рибні, м’ясні, грибні бульйони, підливи). Рекомендуються овочеві, молочні страви, фруктові соки. Важливе значення має забезпечення організму вагітної мінеральними речовинами, особливо кальцієм, фосфором, калієм, натрієм. Вони беруть участь у формуванні скелета плода і в підготовці до пологів. Ці солі містяться в усіх продуктах тваринного і рослинного походження. Джерелом солей кальцію є сир. На солі калію багаті яблука, сливи, курага, абрикоси, аґрус, смородина, печена картопля, вівсяна крупа. Особливу увагу слід приділити вживанню продуктів, які містять залізо і вітаміни (овочі, ягоди, фрукти). Кількість солі треба зменшити до 10-12 г у першій половині вагітності, до 6-8 г – у другій, а кількість рідини – з 1,5-2 л на початку вагітності до 1-1,2 л наприкінці її.

У другій половині вагітності жінка повинна обмежити вживання кондитерських виробів, варення, оскільки вони сприяють збільшенню як маси жінки, так і маси тіла плода. Їжу слід приймати 5-6 разів. Про раціональність харчування можна робити висновок за збільшенням маси тіла вагітної. У другій половині вагітності при нормальному її перебігу збільшення маси тіла не повинно перевищувати 350-400 г за тиждень залежно від конституційних особливостей жінки.

Усі жінки в період вагітності повинні займатися гігієнічною гімнастикою. Комплекс фізичних вправ передбачає зміцнення м’язів усього тулуба, особливо передньої черевної стінки і тазового дна, збільшення рухливості суглобів таза і хребта, поліпшення зовнішнього дихання. Під впливом фізичних вправ поліпшуються гуморальні і рефлекторні зв’язки між матір’ю і плодом, вдосконалюються всі фізіологічні процеси в організмі вагітної, створюються більш сприятливі умови для життєдіяльності плода. Фізичні вправи позитивно позначаються на психоемоційній сфері. Тому вони входять до системи комплексної підготовки вагітних до пологів. Така система сприяє підвищенню порога больової чутливості в корі головного мозку і, внаслідок цього, зменшенню больових відчуттів під час пологів.

Фізичні вправи рекомендує лікар жіночої консультації після ретельного обстеження вагітної. Заняття проводять методист з лікувальної фізкультури або медична сестра, яка має спеціальну підготовку. Вагітна спочатку відвідує групові заняття в жіночій консультації, а згодом вона може виконувати вправи вдома самостійно. Загальна тривалість занять не повинна перевищувати 15-20 хв.

Під час проведення гімнастики треба контролювати частоту пульсу, дихання, величину АТ. Частоту пульсу і дихання можуть контролювати самі жінки. Перед гімнастикою і після неї необхідно відпочивати сидячи. Заняття гімнастикою не повинні зумовлювати втому, прискорення серцебиття чи дихання.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк
Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.
*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.