Вагітність

Вагітність і УЗД

Важливість УЗД

В перші 3 місяці вагітності за допомогою ультразвукового обстеження з великою точністю можна визначити вік плоду. За результатами УЗД вже в 2,5-3,5 тижн вагітності можна говорити про правильну або патологічну закладку плода, в 6 тижнів – про те, чи очікувати вагітній двійню. Під час такого обстеження також визначають стан плаценти, а за станом її розвитку теж визначають терміни розвитку плода. За допомогою УЗД лікар може безпомилково виявити аномалії розвитку серцево-судинної системи: збільшення окремих порожнин серця, недорозвинення одного з шлуночків, дефекти перегородок серця. За допомогою УЗД також визначають частоту серцевих скорочень. Залежно від результатів досліджень лікар може призначити подальше обстеження або ж вчасно призначити лікування і вибрати оптимальний спосіб розродження жінки (природним шляхом, або ж за допомогою кесарева розтину). А від цього залежить не тільки повноцінний фізичний і психічний розвиток немовляти, але і його життя, і майбутньої мами – теж.

Чи є УЗД безпечним для майбутньої матері і її дитини?

Обстежуючи пацієнтку, лікар проводить по її животу ультразвуковим датчиком, підключеним до комп’ютера з екраном. На ранніх стадіях вагітності робиться також УЗД через піхву, що дає більш точну картину стану плода. Датчик випромінює ультразвукові хвилі, що проникають в тіло і потім відображаються з різною силою, що залежить від щільності тканини, на яку наштовхуються (кістки, м’язи, внутрішні органи). Ультразвукова головка-датчик, що є одночасно і передавачем, приймає їх і направляє в комп’ютер, що перетворює їх у чорно-біле зображення.

Вагітним жінкам не варто турбуватися: звичайне обстеження за допомогою ультразвуку, що його проводить лікар під час профілактичного огляду, є абсолютно безпечним, тому що сила цього сигналу дуже мала. Більше того, навіть 10-12 ультразвукових обстежень, як це буває, наприклад, у разі ризикованої вагітності, не зашкодять ні матері, ні дитині. Ультразвукові хвилі не впливають і на генетичні чинники людини.

 Чи варто уникати УЗД?

Уникати УЗД не варто. За його допомогою лікар одержує точну інформацію як про наявність самої вагітності, так і про характер її розвитку. Ультразвукова діагностика дозволяє встановити, чи не розвивається або позаматкову вагітність, багатоводдя або маловоддя, визначити місцезнаходження, розміри, структуру плаценти, її передлежання, а також відшарування плаценти.

Метою проведення ультразвукового дослідження є також своєчасне виявлення ускладнень, ранніх ознак порушень функцій органів і систем плода та вад його розвитку – таких як гіпоксія, гемолітична хвороба, гепатомегалія, атрезія кишечника, діафрагмальна грижа, аномалії розвитку нирок, енцефаліт, гідроцефалія або мозкова грижа.

Різновиди УЗД

Дуплексна сонографія і сонографія Доплера з кольоровим кодуванням (скорочено – “Кольоровий Доплер”) зазвичай застосовуються спільно – для отримання більш об’єктивної оцінки стану плода у випадку, коли під час звичайного УЗД в ході профілактичного огляду виявляються ознаки того, що розвиток плоду проходить з відхиленнями від норми. У такому випадку лікарі перевіряють, чи нормальним є кровопостачання плаценти і чи забезпечує пуповина достатній приплив крові, надходження до дитини живильних речовин і кисню. “Кольоровий Доплер” і дуплексна сонографія дозволяють фахівцям вимірювати кровотік.

В обстеженні на “Кольоровому Доплера” теж немає нічого страшного. Такі обстеження за статистикою необхідні приблизно кожній десятій жінці. Зазвичай вони проводяться фахівцями у великих клініках по напрямку гінеколога. За наявності будь-якого фактора ризику контроль здійснюється кожні два тижні, а при виявленні розладів кровотоку – навіть кілька разів на тиждень.

Терміни УЗД

Ультразвукову діагностику серця плоду відповідно до вимог наказу МОЗ № 417 проводять в наступні терміни протягом перебігу вагітності:

1-е  УЗД – в термін вагітності від 11+1 день до 13 тижнів (визначення терміну вагітності, вимірювання комірцевого простору та виявлення УЗ маркерів вродженої та хромосомної патології);

2-е УЗД – в термін вагітності від 18 до 20 тижнів+ 6 днів (визначаються наявність чи відсутність структурних аномалій плода);

3-є УЗД – є додатковим і проводиться на 32 тижні вагітності. (у разі низької плацентації чи крайового прикріплення плаценти).

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк