Вагітність

Вагітність та вітрянка

Вітрянка в абсолютній більшості випадків (90%) – хвороба дитяча. Дорослі хворіють на вітрянку значно рідше за дітей. І у вагітних жінок вітрянка зустрічається не частіше, і протікає не важче, ніж у невагітних. За статистикою, захворюваність вагітних жінок вітрянкою зазвичай не перевищує 0,5-0,7 випадків на 1000 жінок.

Але все таки для того, щоб не попасти в це число, перед плануванням вагітності необхідно здати аналіз на антитіла до вітрянки.

За даними медиків, антитіла до вірусу вітрянки виявляються в 2/3 навіть з тих плануючих вагітність жінок, які заперечують захворювання вітрянкою у минулому. Якщо ж жінка не пам’ятає, була у неї вітрянка чи ні, антитіла до вітрянки виявляються майже в 90% випадків.

Вітрянка при вагітності представляє небезпеку для плоду. При захворюванні вагітної жінки вітрянкою на ранніх термінах вагітності можливі мимовільні аборти, мертвонародження і потворність: рубці шкіри, гіпоплазія кінцівок, атрофія кори мозку, розумова відсталість, затримка зростання, микрофтальмия, катаракта.

Але, на відміну від краснухи, відсоток розвитку потворності і пороків плоду при вітрянці дуже низький і складає близько 1%. Частіше при захворюванні вітрянкою на ранніх термінах вагітності відбувається викидень або внутріутробна загибель плоду.

Вітряна віспа у вагітної жінки не розглядається лікарями як свідчення до штучного переривання вагітності. При зараженні вітрянкою під час вагітності в терміни до 14 тижнів ризик для плоду складає 0,4%, а при зараженні в терміни від 14 до 20 тижнів – не більше 2%. Після 20 тижнів для дитини риску фактично немає. Лікування специфічним імуноглобуліном під час вагітності різко знижує навіть цей дуже маленький ризик для майбутнього малюка.

Небезпечніше і багато великими ускладненнями захворювання вітрянкою вагітної жінки на пізніх термінах вагітності. Найбільший ризик захворювання новонародженого вітрянкою виникає тоді, коли мати захворює вітряною віспою за 2 дні до пологів і в межах 5 днів після них.

Якщо інфікування матері вітрянкою відбувається за 4-5 днів до пологів, вірогідність розвитку природженої вітрянки в новонароджених складає 10-20%, а смертность- 20-30%.

Природжена вітряна віспа може протікати дуже важко, супроводячись розвитком бронхопневмонії і поразкою внутрішніх органів новонародженого. При інфікуванні матері вітрянкою раніше, ніж за 5 днів до пологів, вітрянка новонароджених протікає, як правило, в легкій формі або зовсім не виявляється.

Тому при захворюванні матері вітрянкою лікарі часто прагнуть затримати пологи на 5-7 днів. Якщо ж це неможливо зробити, то вагітній і новонародженому відразу після пологів вводиться специфічний імуноглобулін, який не запобігає зараженню вітрянкою, але допомагає уникнути смерті немовляти. Після народження таку дитину переводять в інфекційне відділення, де вона проходит курс антивірусного лікування.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк