ПОСТАНОВА КМУ України від 27 грудня 2001 р. N 1751
Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами
3. Відповідно до статті 7 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” ( 2811-12 ) право на державну допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами мають вагітні жінки (у тому числі неповнолітні), які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, а саме:
…аспірантки, докторантки, клінічні ординатори, студентки вищих навчальних закладів I-IV рівня акредитації та професійно-технічних навчальних закладів;
4. Підставою для призначення допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами є видана лікувально-профілактичним закладом довідка встановленого зразка (Облікова статистична форма N 147/о “Довідка для призначення і виплати державної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами жінкам, які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування” затверджена наказом МОЗ України від 18.03.2002 №93), заява матері, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики, а також довідка:
1) з основного місця служби, навчання про те, що жінка служить, навчається;
7. Допомога у зв'язку з вагітністю та пологами надається:
4) аспіранткам, докторанткам, клінічним ординаторам, студенткам вищих навчальних закладів I-IV рівня акредитації та професійно-технічних навчальних закладів - у розмірі місячної стипендії.
Жінка, яка продовжує навчання, має право на виплату стипендії або допомоги зв'язку з вагітністю та пологами за її вибором. При цьому допомога призначається з дня припинення виплати стипендії по день закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами.
Розмір допомоги у випадках, передбачених підпунктами 1-4 цього пункту, встановлюється шляхом множення середньоденного доходу на кількість календарних днів тривалості відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, але не менш як 25 відсотків розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для працездатної особи з розрахунку на місяць;
8. Покриття витрат на виплату допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами:
здійснюється за рахунок коштів державного бюджету у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
ПОЛОЖЕННЯ “про підготовку науково-педагогічних і наукових кадрів”, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 1999 р. N 309.
П. 15. Аспіранти і докторанти мають право на:5) переривання навчання з поважних причин з подальшим його продовженням. Тривалість і кількість переривань навчання, а також поважність причин визначаються вченою радою вищого навчального закладу, наукової установи;
П. 19. До терміну навчання в аспірантурі або перебування в докторантурі не включається період хвороби (тривалістю понад один місяць), знаходження у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також відсутність з інших поважних причин, передбачених законодавством України. Вчена рада вищого навчального закладу, наукової установи оцінює обставини, що виключили можливість працювати над дисертацією, і визначає термін, на який продовжується навчання в аспірантурі або докторантурі (як правило, не більше одного року).
Постанова КМУ від 12.07.2004 p. № 882 з урахуванням змін, внесених Постановою КМУ від 05.03.2008 p. N 165
Стипендія – це особливий вид грошового забезпечення, який не входить у фонд оплати праці. На стипендії не нараховуються внески на соціальні заходи (до Пенсійного фонду та Фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування). У той же час стипендія включається до сукупного оподатковуваного доходу громадян, з якого справляється податок з доходів фізичних осіб, а всім стипендіатам присвоюється ідентифікаційний код платника податків.
Згідно ст. 12 Закону №1058. Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування період навчання після 1 січня 2004 року може бути зарахований до страхового стажу лише за умови добровільної сплати особою мінімального страхового внеску
Стаття 6. Закону 1533-III «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»
Право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги
1. Право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття (далі – забезпечення) та соціальні послуги мають застраховані особи.
2. Право на забезпечення та соціальні послуги відповідно до цього Закону має також молодь, яка закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, звільнилася із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби і яка потребує сприяння у працевлаштуванні на перше робоче місце у разі реєстрації в установленому порядку відповідних осіб як безробітних.