Юридичні поради

Сімейна медицина

Поняття «сімейна лікарська практика» та «загальна лікарська практика» тотожні.

Лікар загальної практики-сімейної медицини (ЗПСМ) – це окрема медична спеціальність.Така ж, як кардіолог, невропатолог, офтальмолог або отоляринголог. Вона вимагає спеціального навчання/перенавчання у вищому медичному закладі за фахом: «Загальна практика та сімейна медицина», підтвердженого спеціальним дипломом або сертифікатом.

Сімейна медицина (загальна лікарська практика) і сімейний лікар (лікар загальної практики) є основними ланками надання первинної медичної допомоги.

Лікар ЗПСМ – це фахівець, який має юридичне право надавати первинну багатопрофільну медико-санітарну допомогу. Він повинен бути інтегратором оцінки стану здоров’я пацієнтів, що здійснюється різними фахівцями, приймати участь в розробці планів лікувально-оздоровчого характеру, координувати їх реалізацію та оцінювати їх ефективність. Лікар ЗПСМ повинен здійснювати корекцію способу життя своїх пацієнтів, бути їх провідником в складній системі охорони здоров’я, медико-санітарного, фармацевтичного і, в певному обсязі, соціального забезпечення. У разі необхідності він може залучати до лікувально-діагностичного та реабілітаційного процесу лікарів різних вузьких спеціальностей. При цьому сімейний лікар не повинен передавати своїх підопічних іншим лікарям, а тільки користуватись їхніми послугами, і продовжувати весь час вести динамічне спостереження.

Кваліфікований лікар ЗПСМ, який пройшов спеціальне навчання, підтверджене сертифікатом, в своїй практичній роботи в якості сімейного лікаря повинен: самостійно діагностувати і ефективно лікувати відповідно до сучасних медичних стандартів близько 80% захворювань, що послужили причиною первинного звернення до амбулаторії.

Сімейну лікарську практику необхідно розглядати, як таку, що забезпечує тривале опікування за здоров’ям громадянина і всіх членів його сім’ї незалежно від характеру хвороби, стану органів і систем організму у всі періоди життя людини і функціонування сім’ї.

До сфери уваги сімейного лікаря входить, практично все: загальне самопочуття, стан шкіри і волосся, гострота зору, плоскостопість, профілактичний огляд молочних залоз, прихована депресія, часті респіраторні захворювання, стан вен на ногах, зайва вага, підвищений артеріальний тиск тощо. Саме сімейний лікар повинен, у разі необхідності, зібрати всю наявну інформацію, включаючи дані про здоров’я родичів, оцінити її актуальність, передбачити наявні чинники ризику та розробити індивідуальну стратегію і тактику взаємин свого підопічного з системою охорони здоров’я. Завдяки цьому, саме сімейний лікар, об’єднавши свої зусилля разом з лікарями інших спеціальностей, зможе ефективніше і швидше допомогти хворому.

Лікар загальної практики працює не тільки з дорослим населенням, включаючи вагітних жінок і літніх, він також займається здоров’ям дітей. Саме патронаж, тобто створення умов для формування здорової в психічному і фізичному сенсі особистості дитини, відноситься до першочергового завдання сімейного лікаря – профілактики.

Підгрунтям для кваліфікованої роботи лікаря ЗПСМ є стандарти доказової медицини.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк
Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.
*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.