Юридичні поради

Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку

ВІДПУСТКА ДЛЯ ДОГЛЯДУ ЗА ДИТИНОЮ ДО ДОСЯГНЕННЯ НЕЮ ШЕСТИРІЧНОГО ВІКУ

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 25 Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 р. № 504/96-ВР (із змінами, далі — Закон про відпустки) відпустку без збереження заробітної плати за бажанням працівника надають в обов’язковому порядку у разі, якщо дитина потребує домашнього догляду, — тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку, а в разі якщо дитина хвора на цукровий діабет І типу (інсулінозалежний), — не більш як до досягнення дитиною шістнадцятирічного віку.

На практиці медичний висновок надають, як правило, строком до шести місяців, інколи — до одного року. У подальшому за необхідності продовження догляду видають новий медичний висновок.

Відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною, передбачену статтею 25 Закону про відпустки, надають після закінчення соціальної відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ст. 18 Закону про відпустки).

Зважаючи на схожість назв зазначених відпусток, для запобігання плутанини доцільно застосовувати у документах таку назву — «відпустка без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку», а якщо йдеться про відпустку для догляду за дитиною, хворою на цукровий діабет, — «відпустка без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею 16-річного віку».

Відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку надається за заявою працівниці тривалістю, визначеною в медичному висновку, і оформлюється відповідним наказом.

Для отримання відпустки працівниця подає керівнику підприємства, установи, організації (далі — роботодавець) заяву про надання відпустки і медичний висновок.

Роботодавець не має права відмовити у наданні відпустки, оскільки Законом про відпустки визначено, що вона надається в обов’язковому порядку, тобто в силу суб’єктивного права працівника.

Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку є відпусткою без збереження заробітної плати, її надають в обов’язковому порядку за наявності бажання працівника та медичного висновку про те, що дитина потребує домашнього догляду

Відпустку надають з дати, зазначеної у заяві, але у межах періоду, визначеного медичним висновком, та оформлюють наказом роботодавця.

Кожних шість місяців, після спливу строку відпустки, зазначеного у наказі, працівниця надає новий медичний висновок про необхідність продовження домашнього догляду за дитиною та оформлюються наказ про продовження відпустки, але не довше, ніж до досягнення дитиною віку шести років.

 

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк