Ми живемо у 21 сторіччі і народження дитини вже не лише особиста справа її батьків. У сучасного малюка нічого не може піти на самотік, навіть коли він ще розміром з горошину. Щойно ти дізналася про вагітність – і одразу маєш купу прав та обов‘язків у стосунках із державою.
Я отримаю декретні?
Так. Чим би ти не займалася. Працюєш чи безробітна, студентка чи підприємець. Кожна українка має право на так звану «соціальну відпустку», що надається на підставі медичного висновку і неодмінно оплачується.
Коли йти у декрет?
Декретна відпустка – це 70 днів до пологів і 56 днів після них. У разі ускладнених пологів або народження більше однієї дитини – вона збільшується.
Я працюю. Які декретні я отримую?
Якщо твій працедавець платить страхові внески за тебе, то сума декретних рахується так:
середній денний заробіток за останні шість місяців роботи множиться на кількість робочих днів, які припадають на період декретної відпустки.
Оплата декрету – за місцем роботи. Але спочатку треба принести до відділу кадрів:
- заяву
- лист непрацездатності (лікарняний), який видається на 30-му тижні вагітності і свідчить про початок декретної відпустки.
Роботодавець виплачує допомогу єдиною сумою в найближчий термін, установлений для виплати зарплати. Доречі, якщо ти хвилювалася, чи не збідніє твоя компанія через твої пологи: всі витрати компенсуються підприємству з державного Фонду соцстрахування.
А якщо я не хочу в декрет?
Чудово, але й декретних ти не отримаєш. Працюй далі, хоч до пологів. Вийти на роботу ти також можеш хоч на наступний день після народження маляти. Але всі трудові подвиги будуть оплачені лише зарплатою, без декретних.
Декретні кошти виплачують лише за дні фактичної декретної відпустки.
При цьому ти не можеш піти у декрет у інші дати, що виходять за межі дат у лікарняному.
У мене бізнес. Скільки декретних отримаю?
Якщо ти працюєш на єдиному податку, декретна відпустка оплачується з Фонду соцстраху. А якщо ти оформила фіксований податок, то… прирівнюєшся до безробітної. І за допомогою звертаєшся до центру зайнятості та управління соцзахисту. В жодному разі ти не повинна закривати підприємництво.
Я не працюю. То куди звертатися?
Якщо ти безробітна і зареєстрована у Центрі зайнятості, тобі нараховується 100% мінімального розміру допомоги по безробіттю. Отримавши лікарняний лист, тебе знімають з обліку в центрі зайнятості.
А далі – твій шлях із документами лежить в управління соцзахисту.
Якщо ти просто не працюєш, то одразу оформляй допомогу у управлінні соцзахисту. В такому разі тобі нарахують 25% прожиткового мінімуму (для працездатної особи з розрахунку на місяць).
З документів потрібно надати:
- Заяву
- трудову книжку
- лікарняний лист
- довідку з Центру зайнятості про те, що не отримуєш в них допомогу з безробіття
І – оформити банківську картку, на яку будуть нараховуватися кошти.
Рахунок можна відкрити у будь-якому банку, а надати її реквізити та копію договору треба в управління соцзахисту.
Я студентка. Що мені дадуть?
Студентки отримують декретні в розмірі місячної стипендії. Ті, хто не отримує стипендію, має звернутися в управління соцзахисту за місцем прописки.
Можна отримати більші декретні?
При складних пологах (до таких відносять і кесарів розтин), або якщо народилася двійня (та більше), ти маєш додаткові 14 днів відпустки. А отже – і надбавку до виплат.
Відповідну довітку треба взяти з лікарні і надати в Управління соцзахисту населення або за місцем роботи.
Як держава мене захищає?
- Законодавство забороняє будь-яким чином принижувати вагітну: відмовляти їй у роботі з цієї причини або занижувати зарплату.
- Вагітним знижуються норми виробітку, або їх переводять на легшу роботу зі збереженням зарплати.
- Вагітних заборонено залучати до роботи вночі, на вихідних або понад норми. І жодних відряджень!
- Звільняти? Також заборонено! Можна лише у зв‘язку із пвною ліквідацією підприємства. Але і у цьому випадку працедавець має знайти тобі нову роботу.
- Також підшукати нову роботу тобі зобовязані, якщо під час твоєї вагітності закінчився трудовий договір.
Приємного декрету!
Додати коментар