Здоров’я і краса мами

Бактеріальний вагіноз (гарднерельоз)

Ці терміни не є повними синонімами.

Бактеріальний вагіноз – це дисбактеріоз піхви, тобто стан, під час якого порушується співвідношення мікроорганізмів, що в нормі живуть в піхві. Тих, яких повинно бути більше (молочних бактерій), стає менше, і навпаки, ті, яких в нормі повинно бути небагато, розмножуються.

Гарднерелла – одна з тих бактерій, яких повинно бути менше, але не єдина, таким чином, вагіноз – це не інфекція (не тільки не передається статевим шляхом, але взагалі не інфекція, тобто ніяк не передається і нею не можна заразитися), бактерії не приходять ззовні, а тільки перегруповуються свої. Особливостями бактеріоскопічної картини у разі вагінозу є невелика кількість лейкоцитів, тому що немає збудників інфекції і запального процесу. Тому бактеріальним вагінозом (гарднереллезом) не заражаються, і цей стан, не потребує лікування партнера. Відсутні і зовнішні ознаки запалення: почервоніння слизової, набряк, кровоточивість. Саме тому цей стан називається вагіноз (захворювання піхви), а не вагініт (запалення піхви). В нормі в піхві підтримується кисле, багате киснем середовище, сприятливе для розмноження молочних бактерій. У разі зміни умов середовища – відсутності кисню і залужуванню – молочні бактерії витісняються тими, для кого ці умови сприятливі: гарднерелами та іншими бактеріями, що живуть в лужному середовищі і не використовують кисень.

Причинами розвитку бактеріального вагінозу можуть бути:

 1. Носіння щільно облягаючої синтетичної білизни та синтетичних брюк, тобто створення перешкод для проникнення кисню.
 2. Зловживання прокладками на кожен день і тампонами – з тієї ж причини.
 3. Тривалий прийом антибіотиків, що вбивають в тому числі і молочні бактерії.
 4. Неправильне харчування – нестача в раціоні кисломолочних продуктів, що є джерелом молочних бактерій для організму.
 5. Хронічні захворювання кишковика та інші стани, що викликають дисбактеріоз, – молочні бактерії приходять з їжею і живуть в кишковику.
 6. Іммунодеціфит – нездатність імунної системи впоратися з неполадками в організмі.

Симптомами бактеріального вагінозу є: білувато-сірі, однорідні, липкі, з різким неприємним “рибним”  запахом виділення.

Діагноз бактеріального вагінозу ставиться на підставі скарг, особливостей виділень і бактеріоскопії (мазок на флору з забарвленням по Граму). ПЛР (ДНК-діагностика, полімеразна ланцюгова реакція) на гарднерельоз проводити не слід: по-перше, гарднерелла – не єдина бактерія, що розмножується у разі вагінозу, тобто відсутність гарднерелльозу не є відсутність бактеріального вагінозу; а по-друге, гарднерелла і в нормі може бути присутнім в піхві, і позитивний результат такого високочутливого методу, як ПЛР, може говорити лише щодо її присутності, а не про переважання.

Нормальна бактеріоскопічна картина – палички Дедерляйна (молочні бактерії). Вони повинні визначатися в мазку разом з епітеліальними клітинами (поверхневий прошарок стінок піхви, що злущується) і невеликою кількістю лейкоцитів (до 20 в полі зору мікроскопа). У разі бактеріального вагінозу відбувається зміна піхвової флори: переважання дрібної палички над нормальною паличкою молочної бактерії, і наявність “ключових” клітин – картини, що зустрічається тільки у разі бактеріального вагінозу: це клітини епітелію, “обліплені” дрібною паличкою. Більш точно бактеріальний вагіноз піхви визначається за допомогою бактеріологічного дослідження (посів). При цьому визначають кількісне співвідношення молочних бактерій, гарднерелл та інших бактерій. Особливо корисним цей метод є для контролю ефективності лікування.

Лікування

Першим етапом є придушення надлишкової кількості “поганих” бактерій, другим – заселення звільненої ніші “добрими”. Тому спочатку застосовують препарати проти анаеробних (безкисневих) бактерій: – в основному місцево у вигляді свічок і гелів, іноді й системно у вигляді таблеток. Лікують тільки жінку, тому що вагіноз – це не інфекція і не передається статевим шляхом. Другий етап – заселення піхви молочнокислими бактеріями. Призначається дієта, додаткові препарати молочних бактерій.

Призначення препаратів молочнокислих бактерій можливе тільки після перездачі аналізів і переконання в тому, що немає вагінального кандидозу (грибкового кольпіту, “молочниці”), що часто розвивається на тлі лікування вагінозу і прекрасно прогресує в кислому середовищі, спільно з молочнокислими бактеріями. Паралельно ідеально обстежитися на дисбактеріоз кишковика та, у разі  необхідності, пролікувати його. Дисбактеріоз рідко розвивається ізольовано і “на порожньому місці” – як правило, це загальний для організму процес, і має свої причини і сприятливі фактори. Якщо їх не усунути, він або залишиться, або виникне знову, створюючи враження “неправильного лікування”.

Отже, жінки:

 • Якщо у Вас раптово з’явилися незначні виділення, що супроводжуються різким неприємним запахом, не поспішайте звинувачувати партнера у зраді або грішити на заразу в басейні.
 • Відмовтеся на деякий час від прокладок “на кожен день”, що маскують неполадки, даючи їм час прогресувати, а також порушують кисневий режим.
 • Сходіть до гінеколога і отримаєте результати мазка за Грамом.
 • При діагнозі “бактеріальний вагіноз” виконайте призначення, збагатіть свій раціон молочнокислими продуктами.
 • Під час лікування статеве життя можливе; оберігатися необхідно у разі прийому препаратів всередину (оскільки вони протипоказані при вагітності); спосіб запобігання будь-який (якщо Ви використовуєте оральні контрацептиви, пам’ятайте, що їх ефективність знижується при одночасному прийомі антибіотиків, і в цей час необхідно додаткове запобігання презервативом).
 • Після лікування потрібно здати повторний мазок і дотримуватися заходів профілактики рецидивів.

Чоловіки:

 • Якщо Ви підозрюєте у своєї партнерки якісь гінекологічні розлади, переконайте її не займатися самолікуванням і не відкладати, а звернутися до кваліфікованого фахівця.
 • Якщо Вашій партнерці поставили діагноз “бактеріальний вагіноз” (гарднерельоз), знайте, що цей стан не інфекційний, не передається жодним шляхом, в тому числі статевим.
 • Однак, це не заважає Вам теж пройти обстеження – паралельно можуть виявитися інші захворювання. Лікуватися від гарднерельозу Вам не потрібно. Однак бувають випадки, коли разом з гарднерельозом виявляють справжню інфекцію. Тоді лікуватися потрібно обом партнерам, за всіма правилами лікування захворювань, що передаються статевим шляхом, – одночасно, одними і тими ж препаратами, захищаючись презервативом до одержання позитивних результатів лікування (контрольних мазків).
 • Статеве життя під час лікування вагінозу можливе без обмежень.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк
Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.
*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.