Здоров’я і краса мами

Грамотна контрацепція – запорука здоров’я жінки

Останнім часом з’являється все більше і більше різних лікарських засобів для контрацепції. При цьому головною метою їх створення є зменшення частоти побічних ефектів і підвищення ефективності, а також якості життя. На даний момент існує велика різноманітність методів, груп лікарських препаратів, що забезпечує індивідуальний підхід до кожної жінки. Як же зорієнтуватися в існуючих методах контрацепції і вибрати найбільш підходящий?

Спробуємо в цьому розібратися.

Всі існуючі в даний момент методи контрацепції можна розділити за механізмом їх дії:

  • запобігання зустрічі сперматозоїда з яйцеклітиною: абстиненція (повне утримання), стерилізація жіноча і чоловіча, природні методи (утримання в фертильний період), перерваний статевий акт, презервативи, діафрагми, ковпачки, внутрішньоматкові засоби (гальмують рух сперматозоїдів), хімічні методи (вбивають або гальмують сперматозоїди), гормональні контрацептиви (гальмують рух сперматозоїдів);
  • зміна в’язкості цервікального слизу: внутрішньоматкові засоби, гормональні контрацептиви;
  • запобігання імплантації яйцеклітини: внутрішньоматкові засоби, гормональні контрацептиви;
  • запобігання овуляції: гормональні контрацептиви.

Розглянемо детальніше плюси і мінуси кожного методу.

Природні методи (ПМ) ґрунтуються на спостереженнях за фізіологічними ознаками і симптомами фертильної (коли жінка здатна до зачаття) та інфертильної (коли жінка не здатна до зачаття) фаз менструального циклу.

Мета методу – визначення “небезпечного” періоду, коли здатність до запліднення найбільш висока. Протягом цього періоду слід уникати статевого життя.

Сутність методу – щоденне вимірювання температури тіла, спостереження за зміною в’язкості слизу, станом шийки матки та іншими симптомами.

Для успішного застосування цих методів потрібно самодисципліна і ретельне ведення записів.

Необхідно підкреслити, що ПМ – не способи контрацепції, а методи, що дозволяють визначити фертильний період, утримання від статевих зносин у цей час сприяє запобіганню вагітності. Є кілька способів вирахувати “безпечні дні”: ритмічний метод (календарний), метод визначення базальної температури, метод спостереження за цервікальним слизом, симптомотермальний метод (найбільш точний). Дуже важливо пам’ятати, що застосовуватися цей метод може тільки у жінок з регулярним менструальним циклом. На жаль, відсоток настання небажаної вагітності у разі використання тільки ПМ досить високий – до 50%.

До бар’єрних контрацептивів відносяться презервативи, ковпачки і діафрагми. Всі вони діють за одним принципом – створити механічну перешкоду сперматозоїдам, щоб вони не могли потрапити до маткових труби, де відбувається запліднення. Ковпачки і діафрагми – контрацептиви багаторазового використання. Для підбору і правильного використання ковпачка або діафрагми бажана консультація лікаря. У наш час бар’єрні методи, особливо презервативи, особливо актуальні, оскільки існує дуже високий ризик розвитку захворювань, що передаються статевим шляхом та СНІДу. Бар’єрні методи не вважаються високоефективними, але, якщо використовувати їх разом зі сперміцидами, ймовірність завагітніти помітно знижується. Крім того, сперміциди вбивають патогенні мікроорганізми і знижують ризик захворювань, що передаються статевим шляхом.

Сперміциди відносяться до хімічних методів контрацепції. Сучасні сперміциди складаються з двох компонентів: хімічної речовини, що вбиває сперматозоїди, і основи. Основа відповідальна за поширення сперміциду в піхву, вона обволікає шийку матки так, щоб жоден сперматозоїд не зміг уникнути контакту зі сперміцидом.

Для сперміцидів найбільш переважним активним інгредієнтом є бензалконію хлорид – сильнодіючу речовину, що руйнує сперматозоїди. Сперміцидами можна користуватися жінкам будь-якого віку. Можна використовувати сперміциди в період лактації, після пологів і після аборту. Найпопулярніша форма сперміцидів – вагінальні свічки. Вони починають діяти через 5-10 хвилин після введення. Це відбувається так тому, що необхідний час для розчинення свічки. Ефект цього виду сперміцидів триває до чотирьох годин.

Гормональні контрацептиви є ефективним методом попередження вагітності. Гормональні контрацептиви можуть бути у вигляді таблеток, імплантатів або ін’єкційних препаратів. Всі протизаплідні гормональні препарати є синтетичними аналогами статевих гормонів, що виробляються яєчниками кожної жінки.

Гормональні контрацептиви можна розділити на препарати тривалої дії: комбіновані оральні контрацептиви (КОК), що містять два гормони – естроген і прогестин; чисто прогестинові контрацептиви. З причини того, що існують певні протипоказання до постійного прийому ГК, для їх підбору краще звернутися до лікаря.

Особливе місце в ряду гормональних контрацептивів займають препарати для екстреної контрацепції (ЕК) або посткоїтальні контрацептиви. Використання ЕК дає жінці додатковий шанс уникнути небажаної вагітності після незахищеного або неадекватно захищеного статевого акту – у разі неправильного використання методів контрацепції (порваний презерватив, таблетка сперміциду, що не розчинилась, пропущена одна і більш таблетка КОК тощо). Основною діючою речовиною таких препаратів є левоноргестрел (синтетичний аналог прогестерону). Він затримує дозрівання яйцеклітини, змінює скорочення маткових труб, впливає на ендометрій таким чином, що стає неможливою імплантація заплідненої яйцеклітини. Ефективність левоноргестрелу – майже 99%, але прийняти його необхідно протягом 96 годин після незахищеного статевого акту, оскільки після цього терміну ефективність знижується. Левоноргестрел може застосовуватися будь-якою жінкою репродуктивного віку, навіть мамою, яка годує грудьми. Єдиним протипоказанням до застосування ЕК на основі левоноргестрелу є вагітність, тому що в цей період препарат вже не є актуальним. Пігулка ЕК на основі левоноргестрелу, прийнята на тлі існуючої вагітності, не викликає ні аборту, ні тератогенного ефекту.

Даний метод ЕК відмінно переноситься, дуже рідко виникає нудота або блювота, можуть дещо змінитися терміни настання чергової менструації. Зсув термінів пов’язаний з механізмом дії левоноргестрелу: у разі затримки овуляції менструація може трохи затриматися, при зміні ендометрію менструація може наступити дещо раніше запланованого терміну. У разі затримки менструації більш ніж на 7 днів необхідно виключити вагітність. Необхідно пам’ятати, що левоноргестрел слід приймати не частіше одного разу на місяць. Якщо контрацепція потрібно частіше, слід подумати про планову контрацепцію.

У жінок, які народжували, можуть застосовуватися внутрішньоматкові засоби контрацепції (ВМЗ). Вони вводяться в порожнину матки на тривалий час з метою  запобігання вагітності. ВМЗ діляться на два типи: медикаментозні (з прогестероном, міддю і іншими діючими речовинами) і немедикаментозні. Підбір ВМЗ, його введення і видалення з матки здійснюється лікарем.

ВМЗ може застосовуватись жінками будь-якого віку і з будь-яким числом вагітностей, які бажають застосування методів високоефективної довготривалої контрацепції, що не вимагає щоденних заходів. Жінкам і молодим дівчатам, які ще не народжували, даний метод не рекомендується.

До хірургічної контрацепції відноситься стерилізація як жінок, так і чоловіків.

Під час вибору будь-якого контрацептиву необхідно чітко уявляти всі “за” і “проти”, а також коефіцієнт ефективності. Почасти з метою підвищення даного показника використовується комбінація різних методів, наприклад КОК і бар’єрних контрацептивів або КОК і сперміцидів.

Порядок застосування методів контрацепції

В даний час існує таке розмаїття методів контрацепції, що кожній жінці можна підібрати найбільш підходящий саме для неї метод.

Необхідно чітко уявляти, що застосування бар’єрних або хімічних методів не вимагає консультації лікаря та додаткових обстежень. Призначення екстреної контрацепції можливо будь-якій жінці репродуктивного віку і також не вимагає додаткового обстеження.  Лікар повинен пояснити жінці, що екстрена контрацепція допоможе уникнути аборту і тим самим збереже репродуктивне здоров’я жінки. Головне завдання лікаря – пояснити жінці, що цей метод ексклюзивний, повинен застосовуватися не часто. У випадку, якщо у жінки досить регулярне статеве життя, їй слід підібрати метод планової контрацепції. К такому разі підбір гормональних препаратів або установка ВМЗ обов’язково повинні супроводжуватися певними обстеженнями.

Так, основними протипоказаннями до призначення КОК є: розлади функції печінки, схильність до тромбозів, тромбофлебіт, злоякісні пухлини (насамперед молочних залоз і статевих органів. Під час використання КОК бажано не курити. У той же час гормональні контрацептиви особливо показані у разі функціональних порушень менструального циклу, вираженому передменструальному синдромі. У разі таких розладів КОК не тільки регулюють цикл, але мають і лікувальну дію. Вони можуть також застосовуватися у разі гіперандрогенії (підвищення концентрації чоловічих статевих гормонів, наприклад тестостерону, у жінки).

На жаль, КОК не можуть захистити організм від захворювань, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ).З цією метою їх можна комбінувати з бар’єрними методами (презервативи).

Бар’єрні методи часто комбінують з хімічною контрацепцією. Таке поєднання підвищує ефективність захисту від небажаної вагітності, а також від ЗПСШ. Препарати хімічної контрацепції випускаються в самих різних формах: желе, креми, свічки, таблетки, пластирі. Їх ефективність досить висока у разі дотримання декількох простих правил: вагінальні свічки і таблетки повинні розчинитися і рівномірно розподілитися в піхві, тому після їх введення потрібно зачекати близько 10 хвилин. Креми, що вводяться за допомогою аплікатора, діють негайно, і чекати не потрібно.

Ефективним методом контрацепції для жінок, у яких вже є діти, є введення внутрішньоматкової спіралі. Даний метод вимагає ретельного лікарського спостереження з метою контролю положення спіралі усередині матки, а також профілактики інфекцій.

Природні методи, такі як вимірювання базальної температури, перерваний статевий акт, не здатні захистити від ЗПСШ, а ризик настання небажаної вагітності досить високий. Це пов’язане як з порушеннями менструального циклу, коли дату овуляції визначити практично неможливо, так і з неуважним ставленням до методики контролю фертильності. Цей спосіб вимагає відповідального ставлення та ретельного спостереження за багатьма показниками, тому як єдиний спосіб запобігання від вагітності він не рекомендується. Але його можна поєднувати з іншими методами – бар’єрними, хімічними тощо.

Таким чином, кожен метод має свої переваги і недоліки, але при грамотному підході можна вибрати найбільш прийнятний і ефективний спосіб.

Стаття опублікована в газеті “Фармацевтичний вісник”

 

 

 

 

 

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.