Здоров’я і краса мами

ЗДОРОВА ЖІНКА – ЦЕ ЗДОРОВІ ДІТИ

ЯК ПОПЕРЕДИТИ РАК ЖІНОЧИХ СТАТЕВИХ ОРГАНІВ – 1

Для всіх є очевидним, що здорова жінка – це здорові діти, тому збереження здоров’я кожної жінки та створення максимальних можливостей для щасливого життя. кожної родини є дуже важливим

У житті жінки виділяють кілька періодів:

– період статевої зрілості (18-45 років);

– пременопауза (з 46 років до менопаузи – останньої менструації);

– перименопауза (1-2 роки після менопаузи);

– постменапауза (після перименопауза до смерті жінки).

Для кожного вікового періоду характерні і гінекологічні захворювання. Рання діагностика злоякісних захворювань жіночих статевих органів є головним завданням, спрямованим на збереження здоров’я і життя жінки.

Причини, що сприяють появі і розвитку раку жіночих статевих органів

Незважаючи на високі адаптаційні здатності жіночого організму проятгом останніх десятиліть спостерігається неухильне зростання кількості гінекологічних захворювань, пов’язаних з порушенням функції репродуктивної системи. Ці захворювання являють собою відповідь організму жінки на неспецифічні патогенні чинники навколишнього середовища. Найбільш часто порушення функції репродуктивної системи зустрічаються в періоді статевої зрілості (18-45 років).

Хворі з запальними захворюваннями статевих органів складають 60-65% від кількості пацієнток, які звернулися до жіночолї консультації, в цій віковій групі.

Зростання запальних захворювань статевих органів жінок, є наслідком зростаючої міграції населення, урбанізації, зміни статевої поведінки молоді, проституції.

Несвоєчасне виявлення та лікування запальних захворювань жіночої статевих органів призводить до хронізації процесу і є причиною безпліддя, позаматкової вагітності, тазових болів, що заподіюють страждання і інвалідизуючих жінок у віці соціальної активності.

Частота запальних процесів зростає, якщо врахувати, що вони нерідко супроводжують ендометріозу , злоякісним новоутворенням та інших захворювань статевих органів.

Пологові травми, захворювання що передаються статевим шляхом, хімічні та фізичні фактори, що застосовуються для контрацепції, вікові і гормональні зрушення, захворювання залоз внутрішньої секреції відіграють важливу роль у виникненні передпухлинних захворювань шийки матки в період статевої зрілості і пременопаузи. Періоди статевого дозрівання, пременопаузи і перименопаузи відзначаються схильністю до розвитку гіперпластичних процесів ендометрію. Патологічні проліферативні зміни слизової оболонки тіла матки відносяться до одного з найпоширеніших гінекологічних захворювань. Гіперпластичні процеси ендометрію можуть виникати самостійно або поєднуватися з іншою патологією (міома матки, ендометріоз, пухлини яєчника).

Міома матки – найпоширеніша доброякісне пухлиноподібне утворення з гладком’язових елементів . Зустрічається у 20% жінок, старше 30 років, до 40% у жінок старше 40 років. Останнім часом стали виявляти і у більш молодих жінок (25-30 років). Кровотеча в менопаузі (посткліматична кровотеча) – досить частий симптом, з приводу якого жінка звертається до лікаря. Це порушення вимагає вельми серйозної уваги, оскільки у значної частини жінки воно може бути пов’язано з наявністю злоякісної пухлини (шийки матки, тіла матки, піхви або вульви), а також у разі непухлинних захворювань цих відділів (ерозія шийки матки, виступаючі поліпи шийного каналу, атрофічні кольпіти). Якщо в цей період лікар не проводить повного обстеження жінки або жінка не звертається до лікаря, це може призвести до запізнілої діагностики злоякісних новоутворень жіночих статевих органів. Особливо важливим питанням є подальша доля жінок, у яких після обстеження була виключена наявність злоякісної пухлини. Такі жінки, як і ті, що вже мають тривалий термін вікової аменореї (відсутність місячних) повинні перебувати на диспансерному обліку в жіночих консультаціях.

Кожна жінка повинна пам’ятати! Вона повинна звернутися до лікаря не тоді, коли втрата крові обчислюватиметься літрами, а коли з’явиться перше кровомазання або з’явиться кров під час чи після статевого акту.

 

Що повинна знати кожна жінка, щоб себе вберегти від злоякісних захворювань жіночих статевих органів.

Одним з передракових захворювань жіночих статевих органів є дисплазія шийки матки (ДШМ), що. практично не має типових клінічних ознак та почасти протікає без виражених симптомів. Зазвичай вона виникає на тлі існуючих патологічних процесів. У деяких хворих дисплазія існує на малозміненій шийці матки і виявляється тільки під час кольпоскопії. Дисплазії можуть існувати тривалий час. У разі важкої дисплазії існує ризик виникнення раку шийки матки. Якщо жінка навіть 1 раз на рік буде профілактично відвідувати жіночу консультацію у неї ніколи не буде раку шийки матки.

Аналогічні порушення ендокринного і обмінного характеру мають місце і у жінок з передпухлинною патологією яєчників, тобто жінки з порушеною функцією яєчників, які не жили статевим життям, не вагітніли або вагітніли, але не народжували, та жінки з ранньою менопаузою. Їх доцільно відносити до групи ризику по виникненню раку яєчників.

До цієї ж групи слід включати жінок, які лікувалися в минулому з приводу раку молочної залози і товстої кишки, а також осіб з родин, у яких зареєстровані спадкові фактори (наявність випадків раку яєчників в сім’ї).

Чи можливо попередити виникнення злоякісних пухлин жіночих статевих органів ?

Кожна жінка повинна знати, що злоякісні пухлини жіночих статевих органів виникають на тлі передракових станів цих органів і мають тривалий період переходу хронічного захворювання в рак. Тому у кожної жінки є час попередити його виникнення. Чекати на появу ранніх симптомів злоякісних новоутворень жіночих статевих органів не треба – їх немає, є тільки симптоми гострого або хронічного захворювання жіночих статевих органів, про які ви прочитали в цій замітці.

Пам’ятайте, що для попередження злоякісних пухлин жіночих статевих органів ви повинні не менш 1 разу на рік відвідати гінеколога і провести УЗД за місцем проживання. У разі необхідності лікар встановить інші терміни. Ви можете взяти направлення у лікаря гінеколога з вашої жіночої консультації та отримати консультацію у онкогінеколога міського (обласного) онкологічного диспансеру.

Сучасні методи діагностики передракових і ракових захворювань жіночих статевих органів

1. Під час кожного відвідування гінеколога повинне проводитись цитологічне дослідження мазків з жіночих статевих органів на “атипові” клітини і жінка повинна знати про них.

2. Кольпоскопія – мікроскопічне дослідження шийки матки – з метою виявлення мікроскопічних змін слизової шийки матки

3. УЗД (ультразвукове дослідження) жіночих статевих органів, особливо яєчників та тіла матки

4 Мамографія

 

В результаті численних наукових досліджень було виділено певний комплекс різнорідних чинників (ендогенних, екзогенних), для яких зв’язок з ризиком розвитку раку був підтверджений, так названих чинників ризику захворювань.

До їх переліку можна віднести: стан або захворювання жіночих статевих органів, що сприяють розвитку злоякісних новоутворень, спадкові фактори, хронічні психологічні стреси, дієта з високим вмістом жирів і вуглеводів, низька фізична активність; опромінення, високий соціально-економічний рівень, холодний клімат.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк