Здоров’я і краса мами

ЗДОРОВА ЖІНКА – ЦЕ ЗДОРОВІ ДІТИ

ЯК ПОПЕРЕДИТИ РАК ЖІНОЧИХ СТАТЕВИХ ОРГАНІВ – 1

Для всіх є очевидним, що здорова жінка – це здорові діти, тому збереження здоров’я кожної жінки та створення максимальних можливостей для щасливого життя. кожної родини є дуже важливим

У житті жінки виділяють кілька періодів:

– період статевої зрілості (18-45 років);

– пременопауза (з 46 років до менопаузи – останньої менструації);

– перименопауза (1-2 роки після менопаузи);

– постменапауза (після перименопауза до смерті жінки).

Для кожного вікового періоду характерні і гінекологічні захворювання. Рання діагностика злоякісних захворювань жіночих статевих органів є головним завданням, спрямованим на збереження здоров’я і життя жінки.

Причини, що сприяють появі і розвитку раку жіночих статевих органів

Незважаючи на високі адаптаційні здатності жіночого організму проятгом останніх десятиліть спостерігається неухильне зростання кількості гінекологічних захворювань, пов’язаних з порушенням функції репродуктивної системи. Ці захворювання являють собою відповідь організму жінки на неспецифічні патогенні чинники навколишнього середовища. Найбільш часто порушення функції репродуктивної системи зустрічаються в періоді статевої зрілості (18-45 років).

Хворі з запальними захворюваннями статевих органів складають 60-65% від кількості пацієнток, які звернулися до жіночолї консультації, в цій віковій групі.

Зростання запальних захворювань статевих органів жінок, є наслідком зростаючої міграції населення, урбанізації, зміни статевої поведінки молоді, проституції.

Несвоєчасне виявлення та лікування запальних захворювань жіночої статевих органів призводить до хронізації процесу і є причиною безпліддя, позаматкової вагітності, тазових болів, що заподіюють страждання і інвалідизуючих жінок у віці соціальної активності.

Частота запальних процесів зростає, якщо врахувати, що вони нерідко супроводжують ендометріозу , злоякісним новоутворенням та інших захворювань статевих органів.

Пологові травми, захворювання що передаються статевим шляхом, хімічні та фізичні фактори, що застосовуються для контрацепції, вікові і гормональні зрушення, захворювання залоз внутрішньої секреції відіграють важливу роль у виникненні передпухлинних захворювань шийки матки в період статевої зрілості і пременопаузи. Періоди статевого дозрівання, пременопаузи і перименопаузи відзначаються схильністю до розвитку гіперпластичних процесів ендометрію. Патологічні проліферативні зміни слизової оболонки тіла матки відносяться до одного з найпоширеніших гінекологічних захворювань. Гіперпластичні процеси ендометрію можуть виникати самостійно або поєднуватися з іншою патологією (міома матки, ендометріоз, пухлини яєчника).

Міома матки – найпоширеніша доброякісне пухлиноподібне утворення з гладком’язових елементів . Зустрічається у 20% жінок, старше 30 років, до 40% у жінок старше 40 років. Останнім часом стали виявляти і у більш молодих жінок (25-30 років). Кровотеча в менопаузі (посткліматична кровотеча) – досить частий симптом, з приводу якого жінка звертається до лікаря. Це порушення вимагає вельми серйозної уваги, оскільки у значної частини жінки воно може бути пов’язано з наявністю злоякісної пухлини (шийки матки, тіла матки, піхви або вульви), а також у разі непухлинних захворювань цих відділів (ерозія шийки матки, виступаючі поліпи шийного каналу, атрофічні кольпіти). Якщо в цей період лікар не проводить повного обстеження жінки або жінка не звертається до лікаря, це може призвести до запізнілої діагностики злоякісних новоутворень жіночих статевих органів. Особливо важливим питанням є подальша доля жінок, у яких після обстеження була виключена наявність злоякісної пухлини. Такі жінки, як і ті, що вже мають тривалий термін вікової аменореї (відсутність місячних) повинні перебувати на диспансерному обліку в жіночих консультаціях.

Кожна жінка повинна пам’ятати! Вона повинна звернутися до лікаря не тоді, коли втрата крові обчислюватиметься літрами, а коли з’явиться перше кровомазання або з’явиться кров під час чи після статевого акту.

 

Що повинна знати кожна жінка, щоб себе вберегти від злоякісних захворювань жіночих статевих органів.

Одним з передракових захворювань жіночих статевих органів є дисплазія шийки матки (ДШМ), що. практично не має типових клінічних ознак та почасти протікає без виражених симптомів. Зазвичай вона виникає на тлі існуючих патологічних процесів. У деяких хворих дисплазія існує на малозміненій шийці матки і виявляється тільки під час кольпоскопії. Дисплазії можуть існувати тривалий час. У разі важкої дисплазії існує ризик виникнення раку шийки матки. Якщо жінка навіть 1 раз на рік буде профілактично відвідувати жіночу консультацію у неї ніколи не буде раку шийки матки.

Аналогічні порушення ендокринного і обмінного характеру мають місце і у жінок з передпухлинною патологією яєчників, тобто жінки з порушеною функцією яєчників, які не жили статевим життям, не вагітніли або вагітніли, але не народжували, та жінки з ранньою менопаузою. Їх доцільно відносити до групи ризику по виникненню раку яєчників.

До цієї ж групи слід включати жінок, які лікувалися в минулому з приводу раку молочної залози і товстої кишки, а також осіб з родин, у яких зареєстровані спадкові фактори (наявність випадків раку яєчників в сім’ї).

Чи можливо попередити виникнення злоякісних пухлин жіночих статевих органів ?

Кожна жінка повинна знати, що злоякісні пухлини жіночих статевих органів виникають на тлі передракових станів цих органів і мають тривалий період переходу хронічного захворювання в рак. Тому у кожної жінки є час попередити його виникнення. Чекати на появу ранніх симптомів злоякісних новоутворень жіночих статевих органів не треба – їх немає, є тільки симптоми гострого або хронічного захворювання жіночих статевих органів, про які ви прочитали в цій замітці.

Пам’ятайте, що для попередження злоякісних пухлин жіночих статевих органів ви повинні не менш 1 разу на рік відвідати гінеколога і провести УЗД за місцем проживання. У разі необхідності лікар встановить інші терміни. Ви можете взяти направлення у лікаря гінеколога з вашої жіночої консультації та отримати консультацію у онкогінеколога міського (обласного) онкологічного диспансеру.

Сучасні методи діагностики передракових і ракових захворювань жіночих статевих органів

1. Під час кожного відвідування гінеколога повинне проводитись цитологічне дослідження мазків з жіночих статевих органів на “атипові” клітини і жінка повинна знати про них.

2. Кольпоскопія – мікроскопічне дослідження шийки матки – з метою виявлення мікроскопічних змін слизової шийки матки

3. УЗД (ультразвукове дослідження) жіночих статевих органів, особливо яєчників та тіла матки

4 Мамографія

 

В результаті численних наукових досліджень було виділено певний комплекс різнорідних чинників (ендогенних, екзогенних), для яких зв’язок з ризиком розвитку раку був підтверджений, так названих чинників ризику захворювань.

До їх переліку можна віднести: стан або захворювання жіночих статевих органів, що сприяють розвитку злоякісних новоутворень, спадкові фактори, хронічні психологічні стреси, дієта з високим вмістом жирів і вуглеводів, низька фізична активність; опромінення, високий соціально-економічний рівень, холодний клімат.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк
Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.
*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.