Поради лікарів

Що таке заїкання і як з ним боротися

Заїкання – це порушення мови, в результаті  якого виникає мимовільне повторення, розтягування, неповна вимова або навіть пропускання слів або звуків.

Заїкання властиве деяким дітям від 2 до 7 років і не є в даному випадку захворюванням. Вищезазначена проблема, що виникає в перші роки вивчення мови і проходить сама по собі зазвичай до пубертатного періоду, називається нормальним мовним розладом. Дана тимчасова проблема є звичайною частиною розвитку мови у дітей.

Заїкання, яке триває дуже довго або посилюється з часом, отримало назву заїкання розвитку. Дана проблема приносить багато незручностей і з нею дуже важко впоратися. Заїкання розвитку не проходить без лікування.

Які причини заїкання?

Заїкання виникає, якщо головний мозок не здатний правильно посилати і приймати сигнали. Лікарі не знають, чому виникає ця проблема.

Вищезазначене захворювання може мати сімейний характер. Тригерами (пусковими факторами) зазвичай є стрес і затримка розвитку дитини.

У рідкісних випадках до заїкання призводять травми головного мозку, наприклад, удар по голові або інсульт.

Які симптоми заїкання?

Заїкання характеризується неправильною і переривчастою промовою. До характеристик мови при даному захворюванні відносять такі особливості:

Повторення звуків, складів, коротких слів. Може виникати наступними шляхами:

  • Фальш-старт: «х-х-холодно»
  • Односкладові слова: «Я-я чую тебе»
  • Слова з кількох складів: «Жираф-жираф дуже високий!»
  • Фрази: «Я хочу-я хочу теж піти»

Паузи:

  • З перериванням одного слова «Як мені – ем-м – потрапити туди?»
  • Посеред слова (ламані слова): «Я го … [пауза] … лодний.”
  • Із стисненими губами або відкритим ротом, але без вимови звуків / слів.

Підбір синонімів (заміна) для уникнення вимови проблемних слів.

Повна заміна слів або думок «Мені здається я …. Ти хочеш їсти? » Розтягування слів (пролонгація), зазвичай на початку пропозицій «М-м-м-м-мамо, я хочу морозиво». Можна помітити, що дитина заїкається більшою мірою, коли роздратована, схвильована, розлючена або сильно стомлена.

Наприклад, якщо діти розмовляють з людиною, якій розмова не цікава, або коли ставлять і відповідають на питання, то заїкання посилюється. Крім того, вищезгадана проблема дає про себе знати в більшій мірі під час спроб дитини пояснити що-небудь комплексне і складне. Заїкання може супроводжуватися повторюваними жестами або незвичайної мімікою, наприклад, напругою м’язів навколо рота. Такі прояви виникають у разі важких випадків захворювання або прогресування заїкання. Такі симптоми вказують на те, що дитина розуміє і дратується своїм заїканням.

Які типи заїкання існують?

Заїкання може бути розділене на типи, виходячи з того, коли з’являється проблема, особливостей затримки мови і час припинення симптомів.

Нормальне –  мовний розлад виникає в ранньому дитячому віці під час швидкого розвитку мови, проходить без лікування до пубертатного періоду. Даний тип заїкання виникає спорадично і поступово проходить, ніколи не повторюється. Неправильна мова може з’являтися зрідка, тому дитина, як правило, не помічає цієї проблеми і не турбується щодо заїкання.

Заїкання розвитку зазвичай вимагає проведення лікування з метою зниження вираженості симптомів. Дана проблема виникає близько 5 років під час критичного періоду розвитку мови, але може з’явитися, у віці від 2 до 7 років життя. Симптоми можуть бути як легкими, так і важкими.

Легке заїкання розвитку і нормальний розлад мови дуже важко розрізнити між собою. У цілому, перша проблема проявляється набагато частіше, може виникати повторно після періоду поліпшення, або посилюватися. Діти з легким ступенем заїкуватості розвитку дуже засмучуються через свої проблеми з мовою.

Важка ступінь заїкання розвитку виявляється в кожному сказаному реченні, в будь-якій життєвій ситуації. Діти розчаровуються, засмучуються і бентежаться через свої проблеми з мовою. Часто дитина прикриває рот руками при спробах говорити. Можуть розвиватися не властиві іншим людям манери, наприклад, кивання головою, закриття, моргання або руху очей. Важке заїкання білш стосується старших дітей, хоча можлива поява даної проблеми в молодшій віковій групі. Корекція мови та інші види лікування необхідні для боротьби з вираженим заїканням.

Придбане заїкання може бути наслідком травми або захворювань з ушкодженням головного мозку, наприклад, інсульт або хвороба Альцгеймера. Дуже рідко заїкання починається після емоційної травми. Зазвичай людина з придбаним заїканням повторює чи розтягує звуки, склади чи слова. Коли вона говорить, то контролює свій погляд, не сильно переживає через проблеми з мовою і не має невластивих манер (рухів м’язів обличчя або очей).

Які обстеження необхідні у разі заїкання?

Лікуючий лікар або логопед у разі підозри на заїкання повинен поставити необхідні питання стосовно порушення мови в дитинстві, уточнить фактори, що викликають або підсилюють симптоми захворювання.

Для постановки діагнозу заїкання необхідно: вивчити «Історію розвитку дитини», уточнити час освоєння ключових мовних навичок, визначити ступінь фізичного і психічно-емоційного розвитку, а також відповідність даних параметрів віковим нормам.

Тестування слуху. Проблеми зі сприйняттям почутого можуть впливати на вимову слів і мова в цілому.

Тести мови і мовлення. Тільки фахівець, що професійно займається проблемами мови і мовлення, може провести необхідні тести, що визначають тяжкість і характеристику виниклих проблем. Мова дитини перевіряється під час читання та розмови. Застосовується відеозапис розмови в різних ситуаціях.

Необхідно обов’язково провести комплексне медичне обстеження для визначення всіх причин або наслідків заїкання.

Дані особливості діагностичного процесу дозволяють визначити, чи є неправильна мова дитини нормальним мовним розладом і не вимагає лікування, чи є формою заїкання розвитку, яка передбачає курс спеціальної терапії. У більшості випадків дитину необхідно направити до логопеда для більш повного обстеження та корекції мовлення.

Проблеми мови, які не властиві дитині певного віку, можуть виявитися заїканням розвитку. Основними особливостями даної патології є:

Наявність трьох і більше мовних проблем (труднощі з вимовою початку слів; повторення частин слів, складів або звуків; тривалий вимова; візуальне вимова без створення звуків).

Уникання або заміна певних слів чи звуків. Поява займенників замість паузи, наприклад, тривале «е-е-е».

Поява напруги чи дискомфорту під час спілкування. Іноді супроводжується незвичайними гримасами, морганням очей, хитанням головою та іншими нервовими проявами.

Заїкання у дорослих

У разі появи заїкання у дорослому віці необхідно негайно звернутися до лікаря. В такому випадку необхідно ретельно зібрати усі  відповіді щодо стану здоров’я, отриманих травмах або можливих захворюваннях, визначити, чи присутнє пошкодження головного мозку, наприклад, після аварії або інсульту. Дуже часто в таких випадках необхідна консультація невролога.

Почасти потрібен огляд психіатра, особливо у разі перенесеної нещодавно емоційної травми або інших ментальних проблем, здатних вплинути на мову.

Як лікується заїкання?

Нормальний мовний розлад не потребує лікування, зазвичай він проходить самостійно.

Заїкання, що виникло між 2 і 7 роками життя, звичайно неспецифічне і проходить саме по собі. В інших випадках лікування повинно дати позитивний ефект. Успіху легше досягти, якщо терапія проводиться до того, як дитина почне вчитися в школі.

Лікування заїкання проводиться логопедом з одночасним навчанням батьків прийомам корекції мовлення. Вибір терапії залежить від часу появи і особливостей заїкання.

Заїкання розвитку, що з’являється близько 5 років життя, має на увазі проведення специфічної терапії.

Придбане заїкання виникає у зв’язку з травмою головного мозку (зазвичай після аварії або у зв’язку зі специфічними захворюваннями, наприклад, інсультом або хворобою Альцгеймера) або, рідше, внаслідок емоційної травми.

Навчання батьків методам корекції мовлення

Батькам дітей з нормальним мовним розладом необхідні поради надаються  під час консультацій з фахівцем. Дані зустрічі допомагають дорослим зрозуміти суть проблем і вчать тому, як можна допомогти дитині позбутися від порушень мовлення. Адекватна реакція (пасивна та активна) батьків на мовне розлад дітей оберігає останніх від можливих соціальних і емоційних проблем. Саме тому лікар повинен пояснити батькам, що їх підтримка допомагає запобігти переходу тимчасового явища порушення мови в постійну проблему дитини.

Корекція вимови

Мовна терапія складається з декількох підходів, які підбираються залежно від віку дитини, тенденції розладу мови до самолікування, ступеня тяжкості проблеми. Логопед та інші фахівці, що займаються заїканням, повинні комбінувати власні методи лікування з навчанням батьків необхідних елементів терапії.

До основоположних складових мовної терапії відносять лікування заїкання непрямим і прямим методом.

Непряме лікування сфокусовано на техніці забезпечення комфорту і розслаблення дитини, що сприяє нормалізації мови. Логопед відстежує і коректує прогрес лікування під час консультацій.

Пряме лікування передбачає особисте та безпосередню взаємодію між лікарем і дитиною, яка заїкається. Логопед вчить хворого правильному формуванню і вимові слів, рекомендує говорити повільно і не хвилюватися навіть під час заїкання. Дитина може застосовувати отримані поради та методики поза кабінетом лікаря. Діти вчаться усувати фізичні прояви заїкання, наприклад, моргання очима, і переборювати емоційні проблеми, що виникають на тлі порушень мовлення.

До додаткових методиками лікування заїкання відносять:

Консультування суміжними спеціалістами, яке обов’язково в тих випадках, коли заїкання ускладнене додатковими захворюваннями, наприклад, неспокоєм. Крім того, залучення лікарів інших спеціальностей показане у разі неефективності класичного лікування. Дорослих і підлітків з заїканням розвитку консультують разом. Чим довше дане захворювання залишається без медичного уваги, тим складніше впоратися з мовними розладами. Дана особливість обумовлена появою додаткових проблем, наприклад, заниженої самооцінки. Логопедія (наука про мови, захворювання та методи лікування) не здатна допомогти в усіх випадках самостійно. Лікування дорослих і підлітків займає більше часу і, як правило, менш успішно.

Лікарські препарати, які необхідні для лікування супутніх захворювань, можуть підсилити прояви заїкання, тому завжди слід враховувати  безпечність усіх призначених препаратів.

Спеціалізована терапія необхідна для лікування набутого заїкання у зв’язку з отриманою фізичною (аварія або інші захворювання, які пошкоджують головний мозок) або, рідше, емоційної травмою. Після комплексного обстеження призначається індивідуальна програма лікування, що складається з мовної терапії, фізичної реабілітації та прийому лікарських засобів.

Рекомендації для батьків. Як допомогти дитині в домашніх умовах справитися з заїканням

Розмовляйте з дітьми спокійно і часто робити паузи. Використовуйте прості короткі речення.

Щоденно приділяйте досить часу, щоб побути з дитиною наодинці і в тиші, стежте, щоб ніхто не заважав вам. Дозволяйте дитині вибирати заняття, починати розмову. Завжди намагайтеся говорити спокійно, повільно, розслаблено, часто робіть паузи. Покажіть, що насолоджуєтеся спільним проведенням часу. Взаємна довіра позитивно позначається на подальшому лікуванні.

Будьте ввічливі і чемні, коли дитина каже. Уникайте критики, перебивання або надмірної кількості питань. Дайте своєму  малюкові час зосередитися, перед тим як висловити думку чи ідею.

Використовуйте позитивні виразу обличчя і мова тіла, коли слухаєте дитини. Коли малюк заїкається, покажіть, що ви сфокусовані на предмет розмови, а не неправильній мові.

Допоможіть всім домочадцям освоїти гарні комунікативні навички. Переконайтеся, що кожен член сім’ї робить спроби слухати уважно під час розмови з дитиною, яка заїкається.

Покажіть, що любите малюка таким, яким він є. Підтримка і безкорислива любов – найбільш важливі фактори в процесі лікування заїкання в домашніх умовах.

Дуже корисно записувати (звук і відео) особливості заїкання дитини для подальшого порівняння та контролювання змін. Логопед підкаже, на що звертати увагу для визначення прогресу лікування.

Запишіться на прийом до лікаря, якщо:

  • У вас є сумніви в правильності мови дитини;
  • Заїкання триває від 6 до 12 місяців;
  • Заїкання відноситься до сімейних вад.

 

 

1 коментар

Оприлюднити коментар

  • У мене внук (10років) заїкається з 5 років. Допоможіть знайти спеціаліста щоб допоміг позбутися цієї вади дитині. В школі уже з”являються проблеми, не усі діти відносяться з розумінням.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.