Грудне вигодовування

Причини і способи припинення лактації

Грудне вигодовування унікальне, але, тим не менш, існує низка причин, за наявності яких малюк переводиться на штучне вигодовування.

Основні з них – медичні протипоказання до годівлі грудьми.

З боку матері:

  • важке (реанімаційне) перебування;
  • декомпенсація хронічних захворювань серця, печінки, нирок інших органів і систем організму;
  • особливо небезпечні інфекції;
  • злоякісні пухлини;
  • важкі психічні захворювання тощо.

Дитина, з причин, пов’язаних з матір’ю, може бути переведена на штучне вигодовування на певний період часу:

  • у разі хвороби матері і необхідності прийому нею токсичних лікарських препаратів, що проникають в грудне молоко (цитостатиків, радіоактивних препаратів);
  • у разі виникнення гнійного маститу у матері (інфікування зазвичай відбувається через тріщини сосків).

За таких обставин рекомендується зціджування молока на період лікування з метою збереження лактації та відновлення грудного вигодовування після його завершення.

З боку малюка абсолютними протипоказами до грудного вигодовування і, відповідно, показами до його переведення на штучне вигодовування, є спадкові хвороби: галактоземія, лейциноз («Хвороба кленового сиропу»), фенілкетонурія. У разі таких захворювань організм малюка «неправильно переробляє деякі компоненти молока і вони перетворюються на токсини (діти обстежуються на дану патологію відразу після народження, аналізи беруть ще у пологовому будинку).

Але, також існує низка причин, за наявності яких дитину можуть лишити грудного вигодовування абсолютно необґрунтовано:

  • лактостаз – застій молока в грудях, виникає внаслідок несвоєчасного спорожнення грудей і призводить до закупорки молочних протоків і припинення виділення молока з грудей. Якщо жінка уміє правильно зціджувати молоко, а дитина добре смокче груди, то в такому випадку рекомендуються теплі компреси на хворі груди, часті прикладання дитини до грудей і часті зціджування молока.
  • мастит – запальне захворювання тканини молочної залози, що виникає на тлі закупорки молочних протоків і застою молока та характеризуються високою температурою, появою ущільнень у грудях, почервонінням шкіри. На першій стадії захворювання, коли гній не потрапляє в молоко, рекомендується прикладати дитину до грудей, але як тільки стілець малюка став зеленим з різким запахом – годування відразу ж потрібно припинити.
  • гіполактія – абсолютна або відносна недостатність виробітку молока, про що може свідчити мала прибавка маси тіла дитини. Контрольні зважування (до і після годування) можуть підтвердити гіполактію.

Це одні з основних причин відмови від грудного вигодовування, хоча збільшити кількість молока цілком реально. Лікар, зазвичай, призначає трав’яні збори з анісом, що збільшують лактацію, підбирає режим годування, пояснює, що краще зціджувати молоко після кожного годування і залишати його для догодовування тощо. Відмова дитини брати материнські груди – причина, яку також можна усунути шляхом призвичаювання малюка до грудей

Тривалість годування

З приводу тривалості грудного вигодовування єдиної думки немає. Загальна думка така: дитина першого півріччя життя повинна отримувати тільки грудне молоко, що містить усі необхідні для дитини поживні речовини та воду. По закінченню 6 місяців грудне молоко вже не може забезпечити в повній мірі всі харчові потреби малюка, тому з цього віку до раціону дитини вводиться прикорм. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) і ЮНІСЕФ рекомендують грудне вигодовування до 2 років і більше. У цьому віці мама може годувати малюка грудьми 1-2 рази на добу, частіше вночі. Жінки, яким вдалося успішно прогодувати малюка грудьми тривалий час, бояться моменту відлучення малюка від грудей. Вони не задумуються про те, що, якщо грудне вигодовування – природний біологічний процес, то і закінчення його теж повинно бути природним. Якщо припинення лактації проходить в фізіологічні терміни, жінка не потребує ніяких зовнішніх втручань в цей процес. Але у випадку екстреної ситуації, коли в силу різних обставин потрібно зупинити лактацію, доводиться використовувати інші способи. Однак потрібно пам’ятати, що вони – неприродні  та обов’язково звернутись за консультацією і допомогою до лікаря.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.