Малюк після 1 року

Режим харчування дитини для збереження зубів здоровими.

Наскільки важливим є правильний режим харчування для здоров’я порожнини рота вашої дитини?

Засобів, що надійно б попереджали карієс, поки, на жаль, не існує. Однак і сьогодні ми знаємо заходи, здатні знизити частоту і тяжкість захворювань зубів.

Зубні зачатки починають формуватися ще у внутрішньоутробному періоді, і дуже важливо, щоб вагітна жінка правильно харчувалася. На її столі обов’язково повинні бути молочні та м’ясні продукти – постачальники білків, овочі, фрукти – джерело мінеральних речовин і вітамінів.

Повноцінне, відповідне віку харчування, звісно, необхідно і дитині. Як тільки у малюка з’являються зуби, починайте давати йому тверду, жорстку їжу (яблуко, сира морква, інший твердий фрукт або овоч). Щоб її розжувати, потрібні зусилля, а вони сприяють розвитку жувальних м’язів, покращують кровопостачання щелеп і зубів. Крім того, жорстка їжа посилює слиновиділення, а слина – основне джерело мінеральних речовин, що підтримують усталеність складу емалі зуба. У слини є й інша функція – омиваючи поверхню зубів, видаляючи залишки їжі, вона видаляє і живильне середовище, на якому розвиваються мікроби. Крім того, жорстка їжа корисна як масажер для м’язів щелепи і є джерелом природного цукру, що є безпечним для емалі зубів.

Дуже корисно давати дитині після сніданку, обіду, вечері трохи сирих фруктів або овочів: половинку яблука, 2-3 кружечка моркви, скибочка ріпи, капустяний качан, трохи сирої або квашеної капусти. Сучасні діти звикли (вірніше, привчені!) до іншого десерту-цукерок, варення, солодкого компоту. І даремно! Залишки вуглеводів під впливом бактерій порожнини рота перетворюються на кислоту, що пошкоджує тверді тканини зуба.

Потрібно починати з найважливішого для дітей: солодке шкідливо для зубів. Особливо борошняні вироби, посипані цукровою пудрою, льодяники, солодка вода. Це так тому, що бактерії, що знаходяться в зубному нальоті, активно переробляють цукор, а  продуктом їх життєдіяльності є кислоти, що руйнують емаль зубів. Надалі на пошкодженій поверхні може розвинутися карієс. Тому після прийому солодкої їжі бажано прополоскати рот, щоб прибрати «солодке середовище». Чим довше  бактерії матимуть джерело живлення, тим гірше для зубів. Також не варто закінчувати їжу десертом, краще вживати солодке в процесі основного прийому їжі. Але не варто відразу ж накладати заборону на все солодке. Дітям вуглеводи необхідні! Але вся справа в тому, що більшої шкоди завдають легко засвоювані вуглеводи, тобто – ті, що містяться в здобі і традиційних ласощах. А от каші та фрукти, навпаки, дуже навіть корисні. Якщо ж Ваш  малюк визнаний ласун, привчіть його після ласощів прополіскувати рот водою: це значно знизить залишковий рівень вуглеводів порожнині рота. Крім того, постарайтеся зробити так, щоб продукти з високим вмістом цукру – цукерки, варення, мед – малюк вживав з рідиною, кількість якої має в 10-12 разів перевищувати кількість спожитих ласощів. Найбільшої шкоди завдають вуглеводи, вжиті після основного прийому їжі – десерти, тому що в такому випадку кількість їх залишків на зубах максимальна. Ну і, звичайно, слід уникати вуглеводних продуктів під час вечері: найкраще їх вживати на сніданок або на обід.

Важливо також знати, що під час прорізування нових зубів, їхня емаль ще неповноцінна. Тому батьки повинні пам’ятати: поки ріжеться зуб, ласощі мають бути виключені з раціону дитини. Замінити їх можна фруктами, молочними продуктами.

Підростаючий організм повинен одержувати достатньо кальцію. Молоко, сир, йогурт, кефір, броколі, шпинат – джерела цього життєво важливого компонента. Також м’ясо, зелені овочі, ягоди, горіхи дуже корисні для здорових зубів. Щоб кальцій зміг надійти за призначенням, не забудьте за продукти, що містять вітамін D він міститься в курячому м’ясі, телятині, яйцях, вершковому маслі. А ще більше бувайте з малюком на вулиці – вітамін D надходить в організм не тільки з їжею, але і виробляється під дією ультрафіолетових променів. Що ж стосується фтору, то коли у питній воді кількість фтору недостатня, варто вживати збагачену цим елементом їжу. Він міститься в морській рибі, хлібі з борошна грубого помелу, чорному чаї. Але не потрібно забувати, що чай також може і погіршити стан зубів. До дитячого раціону повинна обов’язково входити риба – джерело йоду, фосфору і фтору.

Намагайтеся годувати дитину різноманітною здоровою їжею без барвників і консервантів, так ваш малюк не постраждає від нестачі вітамінів та інших мікроелементів. У разі повноцінного харчування в дитини будуть міцні кістки, гарне волосся та нігті, і, звичайно ж, здорові зуби.

Не слід давати дитині фруктові соки і підсолоджені напої, включаючи чай, в пляшечці чи ємності для годування, яку дитина може тримати в руках, особливо в нічний час.

Не рекомендується вживати солодкі, шипучі напої.

Слід уникати використання пустушок, особливо підсолоджених медом або варенням.

Далеко не в кожній сім’ї стежать і за гігієною порожнини рота дитини. А це головний захід профілактики. Дітей треба привчати чистити зуби з моменту прорізування першого зуба.

Важливо гарненько вичистити зуби перед сном, видаляючи всі харчові залишки; це стримує розмноження бактерій, попереджує накопичення біля шийок зубів, в міжзубних проміжках продуктів їх життєдіяльності, спроможних розчиняти мінеральні речовини зубної емалі.

Стоматологи всіляко схвалюють і підтримують грудне вигодовування, тому що у дітей, вигодуваних грудьми, карієс зубів зазвичай поширений менше, ніж у дітей, які перебували на штучному вигодовуванні, що, ймовірно, пояснюється відсутністю можливості додавати цукор і меншим використанням різних пляшечок для годування, а також пляшечок з підсолодженими напоями.

Щоб емаль зубів була міцною і стійкою до впливу каріозних факторів, Ваша дитина повинна дотримуватися цих простих правил:

  • Чистити зуби двічі на день після їжі і робити це правильно.
  • Вживати ласощі та кондитерські вироби в невеликих кількостях і в першій половині дня.
  • Після прийому ласощів і вуглеводної їжі полоскати водою рот.
  • Жорстку їжу ретельно пережовувати.
  • Робити зарядку і проводити процедури загартовування.
  • Відвідувати лікаря-стоматолога не менше двох разів на рік для профілактичного огляду.

Автор: Головний лікар стоматологічної клініки “Естетика” Рудакова Ліна Олегівна.

 

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.