Наш консультант – міський дитячий фтизіатр Головного управління охорони здоров’я Києва Галина Вікторівна ПЕТРОВСЬКАЯ.
Що таке реакція Манту?
Реакція Манту – це основний метод профілактичного обстеження дітей на туберкульоз. Свого роду імунологічний тест, який показує, чи є в організмі туберкульозна інфекція. Не думайте, що наявність туберкульозної інфекції автоматично означає, що є і само захворювання. Це не так. Позитивна реакція на пробу Манту дуже часто є наслідком щеплення БЦЖ (протитуберкульозне щеплення), зробленого ще в пологовому будинку. Після цього щеплення в організмі дитяти залишається туберкульозна паличка, яка при взаємодії з туберкуліном і дає позитивний результат. Навіть фахівцеві інколи важко відрізнити зараження туберкульозом від імунітету, виробленого внаслідок щеплення
Що ще може вплинути на реакцію Манту?
Чесно кажучи, реакція організму на туберкулін є одним із різновидів алергії. Саме тому наявні алергічні захворювання можуть впливати на результат проби Манту – це і харчова або медикаментозна алергія, алергічний дерматит.
Також слід пам’ятати, що окрім наявних алергічних захворювань на результат реакції можуть впливати недавно перенесені інфекції, хронічна патологія, вік. З цієї причини робити пробу Манту дітям молодше 12 місяців не має сенсу, тому що результат буде недостовірним або неточним, у зв’язку з віковими особливостями розвитку імунної системи. Не останню роль грають і інші супутні чинники: чутливість шкіри, збалансованість харчування дитини. Навіть глисти сприяють позитивній реакції Манту. Вплив на результати проби мають також несприятливі екологічні чинники: підвищений радіаційний фон, шкідливі викиди хімічних виробництв.
Вплинути на результат проби може і неправильне поводження з “гудзичком”.
Слід мати на увазі наступне:
- не треба мастити місце постановки проби зеленкою, перекисом водню;
- пробу не можна заклеювати лейкопластирем – під ним шкіра може потіти;
- не допускайте, аби дитя розчухувало “гудзичок”.
Пам’ятаєте, правильний догляд за місцем введення туберкуліну може вплинути на результат проби.
Після оцінки результатів, якщо утворився гнійничок або виразка, її можна обробляти, як будь-яку іншу ранку, із застосуванням всіх традиційних засобів.
Як роблять пробу Манту?
Проба Манту проводиться 1 раз на рік, починаючи з 12-місячного віку, незалежно від результатів попередньої проби. Роблять її спеціальним туберкуліновим шприцом внутрішньошкірно. Потім медичний працівник оцінює реакцію організму на пробу.
Зазвичай пробу роблять в поліклініках або дитячих установах (школи, дитячі сади). Батькам не потрібно боятися, що в їх відсутність маляті в групі або класі зроблять “гудзичок” – ця процедура абсолютно безпечна. Туберкулін не несе в собі туберкульозну паличку, як може здатися з назви. Він містить лише продукти її життєдіяльності. Отже занести “хворобу аристократів” шляхом проби Манту – нереально.
Як оцінюються результати?
Після введення туберкуліну, на 2-3 день утворюється специфічне ущільнення шкіри. На вигляд це трохи почервоніла округла ділянка шкіри, що підноситься над шкірою.. Від звичайного почервоніння “гудзичок”, на дотик, відрізняється незначним ущільненням. Природно, що чим більше в організмі імунних кліток, що “знають” про туберкульозну паличку, тим більше буде розмір ущільнення.
Розмір “гудзичка” вимірюють при достатньому освітленні прозорою лінійкою на 3-й день після введення туберкуліну. Вимірюється лише розмір ущільнення. Почервоніння довкола ущільнення не є ознакою інфікованості туберкульозною паличкою.
Класифікація результатів проби Манту
Реакція вважається:
- негативною – при повній відсутності ущільнення або за наявності лише ін’єкційної реакції (0-1 мм);
- сумнівною – при “гудзичку” розміром 2-4мм і при почервонінні будь-якого розміру без ущільнення;
- позитивною – за наявності вираженого ущільнення діаметром 5мм і більш. Слабо позитивними вважаються реакції з розміром “гудзичка” 5-9мм в діаметрі; середній інтенсивності – 10-14мм; вираженими – 15-16мм;
- дуже сильно вираженою у дітей і підлітків вважається реакція з діаметром ущільнення 17мм і більш.
Коли необхідно звернутися до фтизіатра?
Сама по собі позитивна реакція Манту не є 100-процентним доказом наявності туберкульозу. Проте є моменти, що свідчать про небезпеку:
- чутливість до туберкуліну з року в рік збільшується по наростаючій;
- різкий “стрибок”, при якому ущільнення збільшується на 6мм і більш (наприклад, торік “гудзичок” був розміром 10мм, а в цьому – 16);
- недавнє перебування в регіоні з підвищеною циркуляцією туберкульозу;
- навіть тимчасовий контакт з хворим відкритою формою туберкульозу;
- наявність в сім’ї родичів, які хворіли або інфікованих туберкульозом.
У таких випадках дитину направляють на консультацію до дитячого фтизіатра. Лікар повинен розібратися в причинах, визначити, що могло вплинути на проведення проби і поставити діагноз. Зазвичай після цього малюка направляють на аналізи, рентген і призначають йому профілактичне лікування – курс протитуберкульозного препарату (близько 3 місяців). Для порівняння, в США такий курс триває 1 рік.
Важливий момент для дитини з підозрінням на туберкульоз –повноцінне харчування. Це поважно знати батькам. Крім того, для таких дітей існують спеціальні дитячі сади, школи і санаторії, в яких харчуванню приділяється особлива увага. Отримати інформацію щодо наявності та функціонування таких закладів батьки можуть у дитячого фтизіатра.
Протипоказання до проведення проби Манту
Протипоказаннями до проведення туберкулиновой проби є:
- шкірні захворювання;
- гострі і хронічні інфекційні захворювання у стадії загострення (проба Манту ставиться через 1 місяць після зникнення всіх клінічних симптомів або відразу після зняття карантину);
- карантин по дитячих інфекціях в колективі (проба Манту ставиться через 1 місяць після зникнення всіх клінічних симптомів або відразу після зняття карантину).
До того ж імунітет після профілактичних щеплень може впливати на чутливість до туберкуліну. Тому пробу Манту необхідно планувати до проведення будь-яких щеплень. В цьому випадку щеплення проводяться відразу після оцінки результатів проби.
Чи потрібна проба Манту взагалі?
Із цього приводу ВООЗ відповідає ствердно – так, особливо для країн з високою актуальністю туберкульозу, до яких відноситься і Україна. Відбір дітей і підлітків для повторної вакцинації (першу, як відомо, роблять ще в пологовому будинку) проводиться за результатами проби Манту в 6-7 і 14-15 років. У районах, де епідеміологічна обстановка по туберкульозу особливо неблагополучна, ревакцинація проводиться в 6-7, 11-12 і 16-17 років.
Додати коментар