Сказ – гостра інфекційна хвороба з тяжким ураженням центральної нервової системи, що спричиняється вірусом. Зараження людини сказом відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок. Інфікування людини сказом відбувається здебільшого від диких хижих (вовки, лисиці – 41,4 %) чи домашніх тварин (коти – 21,8 %, собаки – 15,3 %,) а також сільськогосподарських тварин ( 20,2% ).
Основною причиною захворювання людей на сказ є пізнє звернення за медичною допомогою. При своєчасному зверненні постраждалого до лікувального закладу проводиться щеплення антирабічною вакциною, що попереджує захворювання і врятовує життя. При несвоєчасно проведених щепленнях, котрі здійснюються після укусу інфікованої тварини, хвороба закінчується смертю. Щорічно в Україні реєструється приблизно 100 тис. осіб, які звернулись у медичні заклади з приводу укусів тваринами. За попередні роки траплялися лише поодинокі випадки укусів тваринами, хворими на сказ. Зокрема, фіксувалися летальні випадки внаслідок захворювання на сказ: в 2007 році – 6 випадків (Вінницька область – 2, Донецька – 2, Луганська – 2), у 2008 році – 2 випадки ( Донецьк та Харківська області), у 2009 році – 1 випадок у Львівській області, у 2010 році – 3 випадки (Харківська область, Тернопільська обл., Донецька обл.), у 2011 – 3 випадки (Сумська область, Чернігівська та Донецька області).
Для попередження сказу Міністерство охорони здоров’я України закуповує вакцини відповідно до попередніх заявок регіонів та в межах того фінансування, яке виділяється з Державного бюджету на проведення імунопрофілактики.
Вакцина для попередження сказу використовується за епідемічними показаннями. Тобто вона не є плановою, а показана лише тим людям, які безпосередньо були покусані тваринами, та яким лікар призначив курс профілактичних щеплень проти сказу.
У 2011 році за кошти Державного бюджету Міністерством охорони здоров’я України закуплено вакцину для профілактики сказу «Індіраб» у кількості 6 000 доз.
На сьогодні вакцина для профілактики сказу є в кожній області України. До того ж, є регіони, які мають не використані запаси вакцин для профілактики сказу. При цьому слід зауважити, що вакцини мають певний термін придатності, тому не можуть зберігатися дуже тривалий час. Враховуючи зазначене, виходячи з обмеженого фінансування на закупівлю вакцин у 2011 році, МОЗ України, в разі необхідності здійснює перерозподіл вакцини між регіонами, в залежності від того, в якому регіоні є більша необхідність її використання.
Кожній людині, щоб запобігти захворюванню на сказ та смерті від цієї особливо небезпечної хвороби, необхідно:
• не контактувати з бездомними та дикими тваринами, постійно пояснювати дітям небезпечність таких контактів;
• якщо покусала або ослинила підозріла тварина, потрібно промити рану теплою кип’яченою водою (бажано з милом), а потім обробити 70% розчином спиртового настою йоду. Слід особливо уважно оглянути дитину після прогулянки чи контакту з підозрілою твариною;
• якомога швидше звернутися до медичної установи для проведення антирабічного щеплення та серотерапії, що проводяться за затвердженою схемою;
• своєчасно робити щеплення проти сказу домашнім тваринам.
Прес-служба МОЗ України
Додати коментар