Юридичні поради

Права майбутньої мами

Майбутня мама має бодай базово орієнтуватися у законодавстві, що забезпечує охорону здоров’я вагітної жінки, матері та дитини, аби скористатися відповідними пільгами, захистом та фінансовою допомогою.

В нашій країні така охорона здійснюється кількома інструментами:

  • спеціальні установи — мережа жіночих та дитячих консультацій, пологових будинків; 
  • відпустки у зв’язку з вагітністю і пологами з виплатою допомоги по соціальному страхуванню та встановленням перерв у роботі для годування дитини;
  • виплати у встановленому порядку, допомога у зв’язку з народженням дитини і допомога на час догляду за хворою дитиною;
  • заборони використовувати працю жінок на важких і шкідливих для здоров’я виробництвах, переведення вагітних жінок на легку роботу зі збереженням середнього заробітку;
  • покращення та оздоровлення умов праці та побуту; усунення негативних екологічних факторів;
  • державна і громадська допомога сім’ї та ін. заходи у порядку, встановленому законодавством України.

Трудові пільги для вагітних та жінок з дітьми

Роботодавці не мають права: залучати вагітних та жінок, що мають дітей віком до 3 років, залучати до робіт у нічний час, до надурочних робіт і робіт у вихідні дні, а також направляти їх у відрядження.

Роботодавці зобов’язані: на прохання вагітної жінки, жінки, яка має дитину віком до 14 років або дитину-інваліда, в тому числі таку, що знаходиться під її опікою, встановлювати їй неповний робочий день або тиждень. Вагітним жінкам, відповідно до медичного висновку, має бути знижено норми виробітку, норми обслуговування, або їх переводять на ін. роботу, що є легшою і виключає вплив несприятливих виробничих факторів. При цьому зберігається середній заробіток за попередньою роботою.

На підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження 2 і більше дітей та у разі ускладнення пологів — 70) календарних днів після пологів, починаючи з дня пологів. Вагітним жінкам, які мають статус учасників чи постраждалих від аварії на ЧАЕС допологова та післяпологова відпустка надається тривалістю 180 (90 днів — до пологів і 90 — після них) днів. За бажанням жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років з виплатою за ці періоди допомоги.

Прийняття на роботу. Забороняється відмовляти жінкам у прийнятті на роботу і знижувати їм заробітну плату з мотивів, пов’язаних з вагітністю або наявністю дітей віком до 3 років, а одиноким матерям за наявністю дитини віком до 14 років або дитини-інваліда. У разі відмови роботодавець зобов’язаний повідомити жінці причини відмови у письмовій формі. Відмова у прийнятті на роботу може бути оскаржена у судовому порядку.

Звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до 3 років, одиноких матерів за наявності дитини віком до 14 років або дитини-інваліда, з ініціативи роботодавця, не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням.

Виплати при народженні дитини

З першого січня 2011-го року головним фактором, що впливає на розрахунок виплат є розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановлений на день народження дитини. При цьому сума першої одноразової виплати не залежить від того, яка за рахунком дитина народилася в сім’ї, і складає 10 прожиткових мінімумів.

При народженні 1-ї дитини виплачується матеріальна допомога у розмірі 30 прожиткових мінімумів. Разова виплата становить 10 прожиткових мінімумів, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 24 місяців.

При народженні 2-ї дитини — 60 прожиткових мінімумів. Разова виплата становить 10 прожиткових мінімумів решта суми допомоги виплачується протягом наступних 48 місяців.

При народженні 3-ї (та кожної наступної дитини) — 120 прожиткових мінімумів. Разова виплата становить 10 прожиткових  мінімумів. Решта суми допомоги виплачується протягом наступних 72 місяців.

Виплати не здійснюються: батькам, що позбавлені батьківських прав; у випадку, коли дитину визначать на тимчасове державне утримання. Виплати може бути припинено у разі нецільового використання коштів і незабезпечення одержувачем належних умов для повноцінного утримання та виховання дітей.

Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею віку 3 років нараховується за формулою: (100 % прожиткового мінімуму для працездатних осіб) — (середньомісячний сукупний дохід сім’ї в розрахунку на 1 особу за попередні 6 місяців). Але не менше 130 гривень. Прожитковий мінімум для працездатних осіб з грудня 2012 року складає 1073 гривні. 

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.