Юридичні поради

Право вагітних на відпустку.

Якщо Ви працюєте на момент, коли дізналися про вагітність, то потрапляєте під захист Українського законодавства. Важливо, щоб Ви знали свої права ще до того, як виникне необхідність ними скористуватися.

Законом про відпустки передбачено, що одним із видів соціальних відпусток є оплачувана відпустка по вагітності та пологах. Вона надається на підставі листка непрацездатності згідно зі ст. 51 Закону №2240, у якому фіксується тривалість відпустки залежно від певних обставин (див. таблицю).

Згідно зі ст. 38 Закону №2240, допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі за рахунок коштів Фонду соціального страхування з Тимчасової втрати працездатності (ФСС з ТВП) починаючи з першого дня, у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. До застрахованих осіб ст. 6 Закону № 2240 відносить, зокрема:

1) осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у т. ч. в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах;

2) членів колективних підприємств, сільськогосподарських та інших виробничих кооперативів тощо.

Якщо жінка, яка очікує дитину, хоче раніше терміну, визначеного законодавством, припинити роботу, то вона може до відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами приєднати свою щорічну відпустку, що не була використана раніше.

Пам’ятайте: якщо застрахована особа перебуває у відпустці по догляду за дитиною до трьох років і надала листок непрацездатності по вагітності та пологах, то право на декретну відпустку в неї настає з дня видачі лікарняного незалежно від отримання допомоги по догляду за дитиною (п. 6.12 Наказу МОЗ України №455 від 13.11.2001 р.). А у разі надання застрахованій особі відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами у період:

1) простою підприємства, установи, організації не з вини застрахованої особи;

2) щорічної (основної чи додаткової) відпустки;

3) відпустки без збереження заробітної плати;

4) додаткової відпустки у зв’язку з навчанням;

5) творчої відпустки — допомога по вагітності та пологах надається з дня виникнення права на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.

У випадку народження мертвої дитини допомога по вагітності та пологах виплачується на загальних підставах, а у разі викидня — не виплачується.

Якщо жінка за власним бажанням продовжувала працювати, незважаючи на виданий листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами, їй за рахунок коштів ФСС з ТВП будуть профінансовані лише дні фактичної декретної відпустки. За період, коли жінка працювала, буде виплачено заробітну плату. Адже чинним законодавством не передбачено одночасної виплати заробітної плати і допомоги по вагітності та пологах за один і той самий період. До речі, такої думки дотримується і Мінпраці у листі від 18.07.2007 р. №441/020/99-07 (див. «ДК» №34/2007).

Нагадуємо, що писати окремо заяву на декретну відпустку немає потреби. Також надання декретної відпустки наказом роботодавця не оформляється. Достатньо рішення про призначення матеріального забезпечення, яке приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк
Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.
*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.