Юридичні поради

Права матері-одиначки

Права матері-одиначки

 

В Україні матері-одиначки мають право на матеріальну допомогу і різні пільги. Тож, по-перше, згідно із Законом України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, статтею 183, допомога на дітей одиноким матерям, які мають дітей до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації та професійно-технічних навчальних закладах, – до закінчення ними навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Допомогу на дітей одиноким матерям призначають за наявності відповідної довідки державного органу реєстрації актів цивільного стану про підстави внесення до книги реєстрації народжень відомостей про батька (матір) дитини.

Допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги. (Стаття 182 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”).

Крім того, існують й інші пільги для одиноких матерів. Трудове законодавство передбачає ряд гарантій при прийнятті на роботу та звільненні одиноких матерів. Згідно із статтею 184 Кодексу законів про працю України, забороняється відмовляти таким жінкам (за наявності дитини віком до 14 років) у прийнятті на роботу й знижувати їм заробітну плату. Відмову в прийнятті на роботу можна оскаржити в судовому порядку.

Також не допускається звільнення одиноких матерів з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, окрім випадків повної ліквідації підприємства, установи чи організації, коли допускається звільнення з обов’язковим подальшим працевлаштуванням.

Обов’язкове працевлаштування таких жінок здійснюється при їх звільненні після закінчення строкового трудового договору. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців із дня закінчення строкового трудового договору.

Також слід звернути увагу і на Закони України “Про відпустки” та “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України стосовно відпусток”. Згідно зі статтею 19 Закону України “Про відпустки” жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину, одинокій матері, батьку, який виховує дитину без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла дитину під опіку, надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 7 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (стаття 73 Кодексу законів про працю України).

Пільги одинокі матері мають і в оподаткуванні. Так, відповідно до ст. 6 ЗУ “Про податок з доходів фізичних осіб”, платник податку, який є самотньою матір’ю або самотнім батьком (опікуном), має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного з джерел на території України від одного працедавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги в розмірі, який дорівнює 150% суми пільги у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років.

Так, статтею 12 Закону України від 12 січня 2006 року N 3334-IV “Про житловий фонд соціального призначення”, що визначає правові, організаційні та соціальні засади державної політики щодо забезпечення конституційного права соціально незахищених верств населення України на отримання житла, визначено, зокрема, що одинокі матері мають право першочергового отримання квартир або садибних (одноквартирних) жилих будинків із житлового фонду соціального призначення, за наявності в них права на отримання такого житла.

Документи для призначення допомоги на дітей одиноким матерям:

• Заява (подається особисто)

• Довідка органу реєстрації актів цивільних станів (РАЦС) про підстави внесення відомостей про батька дитини

• Оригінал і копія свідоцтва про народження дитини

• Довідка з місця проживання (форма № 2)

• Довідка з місця навчання дитини (для школярів)

• Паспорт

• Ідентифікаційний номер

• Усиновителі подають копію та оригінал рішення про усиновлення.

• Вдови та вдівці — копію та оригінал свідоцтва про розлучення та смерть одного з подружжя та довідку про те, що не отримують на дітей пенсію по втраті годувальника або соціальну пенсію.

• Для призначення допомоги з врахуванням доходів подаються довідки про доходи та декларація про доходи.

Інші допомоги також “прив’язані” до прожиткового мінімуму для дітей певного віку, наприклад, дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, над якими встановлено опіку чи піклування, виплачують два прожиткові мінімуми для дітей відповідного віку. У разі, коли на дитину виплачуються призначені в установленому порядку пенсія, аліменти, стипендія, державна допомога, розмір допомоги на дитину, над якою встановлено опіку чи піклування, визначається як різниця між двома прожитковими мінімумами для дитини відповідного віку та розміром призначених пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги.

 

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.