Поради лікарів

Послідовність проведення сеансу масажу

Масаж проводиться в такій послідовності:

1. Масаж рук: великий палець лівої руки масажуючий вкладає в праву руку дитини, злегка притримуючи її іншими пальцями. Вільною рукою робиться охоплююче погладжування руки від кисті до плеча, пропускаючи ліктьовий суглоб. З 3-4 місяців можна застосовувати легке розтирання і розминання.

Масаж рук припиняють, коли дитина починає вільно піднімати тулуб з опорою на випрямлені руки.

2. Масаж грудей. Погладжування починається з надпліччя і грудини і проводиться по ходу міжреберних проміжків до пахвової області, оминаючи соски.

Вгодованим і тим дітям, які мають схильність до захворювання пневмонією потрібно проводити вібраційний масаж грудної клітки. При цьому грудну клітку дитини охоплюється таким чином, щоб великі пальці лягли спереду під сосками, не натискаючи на груди, а інші пальці – ззаду, а долоні щільно прилягли до грудей. Потім проводити швидкі, ритмічні рухи вздовж тулуба. Цей прийом рефлекторно викликає більш поглиблений вдих.

3. Масаж живота. Легке погладжування живота проводиться по ходу товстого кишковика, починаючи, від правої клубової області до лівої, за ходом годинникової стрілки. Погладжування-розтирання прямих м’язів живота робиться також за годинниковою стрілкою, тобто долонною поверхнею правої кисті погладжують ліву половину живота зверху вниз і одночасно тильною стороною лівої кисті праву половину живота знизу вгору від лобка до реберної дуги. Для масування (погладжування-розтирання) внутрішніх косих м’язів живота долоні підкладаються під поперек, ковзання кистей йде до з’єднання їх долонями над пупком. Масування зовнішніх косих м’язів живота починається з боків грудної клітини. Ковзання кистей йде зверху вниз і ззаду в напрямку до пупка до з’єднання їх долонями. Масаж закінчують легким погладжуванням товстого кишковика за годинниковою стрілкою.

Масаж живота припиняться зазвичай останнім (після року).

4. Масаж ніг. Ліву ніжку дитини потрібно вкласти у свою ліву долоню, а правою рукою проводити охоплююче погладжування задньої і бічної поверхні ніжки від стопи до паху, минаючи підколінну область і не зачіпаючи область статевих органів. У віці після 3 місяців додають розтирання і розминання. Розтирання проводять кінчиками пальців по зовнішній поверхні гомілки і стегна. Кільцевидне розминання виконується великим і вказівним пальцями обох рук. Щільно охоплюється гомілку дитини і робляться зустрічні руху ребром долоні. А м’язи стегна розминаються тільки з зовнішньої і задньої поверхні однієї рукою. Внутрішню поверхню стегна масажувати не рекомендується. Вгодованим дітям можна проводити розминання «лижний крок». При цьому проводиться ковзальний рух великим пальцем по внутрішній і зовнішній поверхні гомілки до колінного суглоба, а потім – по зовнішній поверхні стегна.

Масаж ніг припинять, коли дитина починає легко повзати рачки.

5. Масаж стоп. Спочатку проводять погладжування тилу стопи великими пальцями кистей. Для погладжування підошви ногу дитини потрібно взяти за гомілку, 4 пальці іншої кисті покласти на тил стопи, а великим пальцем проводити погладжування і спіралеподібне розтирання підошви. До комплексу масажу стоп додаються рефлекторні вправи на згинання та розгинання стопи. Для цього кінцем вказівного пальця натискають біля основи великого пальця, при цьому відбувається згинання стопи. Для розгинання пальців стопи цим же пальцем, натискаючи, проводять по зовнішньому краю стопи від пальців до п’яти. Після 3 місяців додаються поплескування тильною стороною напівзігнутих пальців.

Масаж стоп припиняють, коли дитина починає переступати, тримаючись за нерухому опору.

6. Масаж спини. Під час масажу спини дитини перевертають на живіт. До 3 місяців проводиться легке погладжування м’язів спини. При цьому кисті долонною поверхнею плавно ковзають від шиї до крижів, а потім назад тильною стороною кисті від крижів до шиї. З 3-4-місячного віку можна застосовувати розтирання, розминання, пізніше – легке постукування (лупцювання). Розтирання проводиться спіралеподібними рухами кінчиків пальців. Довгі м’язи спини і міжреберні м’язи розминаються хвилеподібними розминаннями. При цьому 4 пальці однієї руки роблять зустрічні руху до великого пальця іншої руки на відстані 1-2 см один від одного вздовж довгих м’язів спини. Розминання міжреберних м’язів проводиться хвилеподібно але ходу міжреберних проміжків, не зачіпаючи хребет. При постукуванні область нирок пропускається. Масаж спини можна припиняти, коли дитина сидить без опори і стоїть, тримаючись за нерухому опору, з випрямленою спиною.

 

Масаж сідниць здоровим дітям не рекомендується, тільки у разі наявності атрофії сідничних м’язів проводиться їх масаж у вигляді пощипування і постукування.

 

Масаж, по мірі росту і розвитку дитини, поступово замінюється фізичними вправами. Після року масаж роблять тільки ослабленим дітям за показаннями. Саме тому одночасно з проведенням масажу дитина з допомогою батьків чи вихователя повинна виконувати прості фізичні вправи.

Програма виховання дітей ясельного віку передбачає вироблення в дитини певних навичок залежно від віку.

 Під час складання комплексу потрібно враховувати безумовні рефлекси, на основі яких виконуються деякі рефлекторні вправи.


Матеріали за темою:

ЗАГАЛЬНІ ПРИНЦИПИ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ

ХАРАКТЕРИСТИКА МАСАЖУ ТА ПРИЙОМИ ЙОГО ПРОВЕДЕННЯ

ТРИВАЛІСТЬ І ЧАС СЕАНСІВ МАСАЖУ



Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.